czosnek ozdobny
(Zaktualizowano: 1 kwietnia, 2022)

Czosnki ozdobne to rośliny cebulowe, które wyjątkowo dobrze czują się w naszym klimacie. Większość ich odmian i gatunków jest mrozoodporna. Poza tym stanowią wspaniałą ozdobę ogrodów, przy okazji w zakresie uprawy nie stawiając poprzeczki zbyt wysoko. Jak zatem wygląda ich uprawa? Kiedy sadzić czosnek ozdobny? I w jakich miesiącach można cieszyć się jego kwitnieniem?

Zobacz też: Biżuteria z żywicy – minimalistyczna biżuteria

Czosnek ozdobny uprawa

W zakresie uprawy czosnek ozdobny można zaliczyć do kategorii roślin stosunkowo prostych „w obsłudze”. Najważniejsze jest zapewnienie roślinie przepuszczalnego podłoża, najlepiej o neutralnym lub lekko zasadowym odczynie. Poza tym należy je sadzić w miejscu o dobrym, ewentualnie rozproszonym nasłonecznieniu.

Pamiętać trzeba o tym, że czosnki ozdobne nie lubią nadmiernej wilgotności. Z drugiej jednak strony w okresach bardzo suchych należy je podlewać. Przy czym nie wymagają one jakiegoś specjalnego nawożenia w składniki mineralne. Dobrze się jednak sprawdza przy ich uprawie ziemia przemieszana z obornikiem.

Zobacz też: Planujesz zakup kwiatów na cmentarz? Sprawdź, jakie rodzaje są najpopularniejsze i najtrwalsze

Kiedy sadzić czosnek ozdobny i kiedy zakwitnie?

Okresem na sadzenie czosnków ozdobnych do ziemi jest początek jesieni. Rośliny te muszą przezimować w gruncie, dlatego też należy je w nim umieścić. Najlepiej zrobić to we wrześniu, a najpóźniej w pierwszej dekadzie października. Przy czym w większości przypadków czosnki ozdobne są mrozoodporne, dlatego z reguły nie trzeba ich przykrywać na zimę.

Co do okresu kwitnienia, to czosnki ozdobne w zależności od odmiany pokazują swoją krasę od maja aż do sierpnia. Trzeba tylko pamiętać o zrywaniu przekwitłych już kwiatostanów. W innym przypadku cebulki czosnków ozdobnych mogą zostać nadmiernie osłabione i na drugi rok czosnek zakwitnie mniej efektownie.

czosnek ozdobny

Jak sadzić czosnek ozdobny

Sadzenie czosnków ozdobnych nie jest trudne, trzeba jednak przestrzegać kilku prostych reguł, które tak naprawdę dotyczą sadzenia wszystkich roślin cebulowych. Jak to zatem wygląda w praktyce?

Czosnek ozdobny sadzenie – najważniejsze zasady:

  • sadzimy tylko zdrowe cebulki
  • cebulki wsadza się na głębokość, która w przybliżeniu jest równa jej trzykrotnej wysokości
  • zachowujemy odpowiedni odstęp pomiędzy cebulkami (małymi 3-7 centymetrów, dużymi 7-20 centymetrów)
  • podłoże do sadzenia powinno być rozluźnione i przepuszczalne.

Raz na kilka lat należy wykopać cebulki czosnków ozdobnych, które należy przesuszyć. Można je wtedy również rozmnożyć, oddzielając od nich cebulki przybyszowe.

Zobacz też: Nadziewarka do kiełbas — niezliczone korzyści z własnych wyrobów

Czosnek ozdobny na rabacie i nie tylko!

Czosnek ozdobny to wspaniała i niezwykle uniwersalna dekoracja zarówno ogrodów, jak i tarasów czy balkonów. Można je bowiem z powodzeniem uprawiać zarówno w gruncie na rabatach, jak i w donicach czy pojemnikach. Co ważne, wysokie odmiany doskonale nadają się również na kwiat cięty, tworząc piękne bukiety. Nie bez znaczenia jest również duża liczba odmian czosnków, a także ich ciekawe ubarwienie i przepiękne kwiatostany. Podsumowując, czosnki ozdobne pozwalają tworzyć wyjątkowe aranżacje ogrodowe. Warto zatem wprowadzić je do swojego ogrodu, tym bardziej że nie są one roślinami bardzo wymagającymi w uprawie.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *