Centralne ogrzewanie. Mężczyzna reguluje ciepło pokrętłem g
(Zaktualizowano: 19 kwietnia, 2023)

Koszty ogrzewania są jednymi z najwyższych kosztów użytkowania domu. Szukając sposobów na ich obniżenie, można się zastanawiać, jakie są najbardziej energooszczędne metody grzewcze i w jaki sposób można obniżyć rachunki za ogrzewanie w starszych budynkach. Niestety w ciągu ostatnich dwóch lat ceny tradycyjnych paliw grzewczych wzrosły gwałtownie i nic nie zapowiada ich obniżki. Czym więc ogrzewać dom, aby było ciepło, ale tanio?

Termomodernizacja może przynieść realne oszczędności

Zastanawiając się nad sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie, a także uzyskaniem energooszczędnego sposobu ogrzewania, warto przemyśleć termomodernizację budynku. Zwłaszcza w wypadku budynków starszych może ona przynieść realne oszczędności, nawet przy zachowaniu oryginalnego źródła ogrzewania. Termomodernizację można wykorzystać również do zmiany ogrzewania na tańsze w użytkowaniu. O takich inwestycjach więcej informacji, można znaleźć tutaj: https://rozsadne-inwestycje.pl/. Tak naprawdę nawet kilkudziesięcioletni budynek może być energooszczędny.

Ogrzewanie domu to nie tylko samo źródło ciepła. Aby było efektywne, należy zminimalizować ilość uciekającej energii cieplnej. A to z kolei oznacza, że trzeba zadbać między innymi o odpowiednią izolację budynku, w tym dachu. Na tym właśnie polega termomodernizacja. Na podstawie audytu energetycznego wprowadza się zmiany, które mają zapobiegać utracie ciepła, a co za tym idzie – zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Można również wymienić stary piec na bardziej efektywne źródło ciepła, a nawet całkowicie zmienić system ogrzewania w domu.

Pompa ciepła – lider ogrzewania OZE

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii w nowym budownictwie stało się już powszechne. Stawiając nowy obiekt, można go od podstaw zaprojektować w taki sposób, aby korzystał z OZE i nie generował strat cieplnych. Jednak i w starszym budownictwie można wykorzystać nowoczesne ogrzewanie, takie jak pompa ciepła. Warunkiem jest jednak odpowiednia termomodernizacja obiektu. Bez niej w budynku będą zbyt duże straty ciepła, aby ten model ogrzewania był wydajny i opłacalny.

Dlaczego pompę ciepła uznaje się za najlepsze ogrzewanie domu? Po pierwsze to rozwiązanie nie zanieczyszcza środowiska naturalnego. Po drugie jest kilka rodzajów pomp ciepła, zatem można łatwo dopasować rodzaj pompy do konkretnego budynku tak, aby zaspokoić jego potrzeby cieplne. Po trzecie i dla wielu osób najważniejsze: eksperci wyliczają, że ogrzewanie pompą ciepła w porównaniu do ogrzewania piecem na węgiel jest aż 4-krotnie tańsze w skali roku!

OZE są dla starych i nowych budynków

Nowoczesne budownictwo dąży do projektowania i stawiania obiektów zeroemisyjnych. Jednak starsze domy były projektowane z myślą o komfortowym mieszkaniu i prostych rozwiązaniach ułatwiających codzienne życie. Jeszcze 20 lat temu nikt nie myślał o tym, że zielona energia wyprze węgiel kamienny czy drewno. Obecne technologie budownictwa pozwalają nie tylko na budowę od podstaw energooszczędnych domów, ale też dostosowanie już wybudowanych obiektów, nawet tych sprzed kilkudziesięcioma laty, do nowych standardów. Każdy budowany dom musi być wykonany zgodnie z normami, które wprowadzono, aby obiekt był energooszczędny i tani w utrzymaniu.

Natomiast również mając dość stary dom, można mieć tanie ogrzewanie. Potrzebna będzie jednak inwestycja w termomodernizację oraz wybranie oszczędnego źródła ciepła. Może to być pompa ciepła powietrza, którą, co ciekawe, można podłączyć nawet do już istniejących w domu grzejników, a może to być inne ogrzewanie połączone z OZE.

Czy bez inwestycji w odnawialne źródła energii można uzyskać tanie ogrzewanie? Na chwilę obecną, choćby bazując na prognozach cen paliw kopalnych oraz cen za energię elektryczną i gaz pozyskiwane z sieci, widać wyraźnie, że najbardziej oszczędzimy, mając własne źródła ciepła, które są niezależne od sieci.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

  • https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/108705/taki-jest-najtanszy-sposob-ogrzewania-domu
  • https://rozsadne-inwestycje.pl/termomodernizacja-domu-jak-sie-do-tego-zabrac/

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *