Język angielski w USA i Wielkiej Brytanii
(Zaktualizowano: 20 sierpnia, 2022)

Zastanawia Cię czasami, dlaczego angielski w niektórych filmach czy serialach brzmi inaczej niż ten, którego uczysz się na kursie? Najczęściej wynika to z różnicy pomiędzy angielskim amerykański i brytyjskim. Obie wersje tego języka występują bardzo powszechnie. Warto zatem poznać główne różnice między nimi.

Kurs angielskiego, czyli język brytyjski

Zanim wskażemy główne różnice pomiędzy brytyjską i amerykańską wersją języka, warto wyjaśnić, którego z nich zwykle się uczymy. Otóż najczęściej kurs angielskiego dotyczy języka brytyjskiego. To on jest bardziej powszechnie wykorzystywany w Europie. Niemniej istnieją również kursy języka amerykańskiego. Jednak zwykle szkoła prowadząca taki kurs określa jasno, że właśnie tej wersji języka naucza. Jeśli brak takiej informacji, na kursie angielskiego prawdopodobnie nauczymy się wersji brytyjskiej.

Różnice gramatyczne

Różnic między językami angielskim brytyjskim i angielskim amerykańskim jest sporo. Jedna z nich dotyczy gramatyki. Teoretycznie zasady gramatyczne są bardzo podobne, jednak w praktyce jest zupełnie inaczej. Amerykanie przeważnie upraszczają język. Zarówno w mowie, jak i w piśmie stosują głównie czasy Present Simple i Past Simple. Bardzo rzadko można usłyszeć Present Perfect. Brytyjczycy są pod tym względem bardziej zasadniczy.

Różnice w słownictwie, pisowni i wymowie

Kolejna kwestia to różnica w słowach. Kurs angielskiego w wersji brytyjskiej nauczy Cię wielu słów, których w słowniku amerykańskim zwyczajnie nie ma. Przykładowo, jesień to w brytyjskim angielskim autumn, a w amerykańskim fall. Różnic tego typu jest całkiem sporo.

Jeszcze więcej różnic jest w pisowni i wymowie. Ponownie amerykański angielski jest zwykle uproszczony. Słowa są krótsze, pomija się podwójne samogłoski i spółgłoski. W wymowie natomiast najczęściej dane słowo czyta się tak, jak się je pisze. Natomiast Brytyjczycy mają tendencję do pomijania niektórych spółgłosek – na przykład r występującego po samogłosce. Ponadto samogłoski są bardzo przedłużane.

Zapraszamy na zajęcia: kurs angielskiego Poznań

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *