(Zaktualizowano: 18 października, 2023)

Gdańsk jest znany ze swojej bogatej przeszłości. To miejscowość pełna historii, uroku i fascynujących zabytków, które mogą dużo opowiedzieć o minionych czasach. Przy tak wielu atrakcjach, jakie można tutaj zobaczyć, wybór tylko kilku obiektów do obejrzenia nie jest prosty. Jeżeli planujesz krótki pobyt w tym nadmorskim mieście, sprawdź w poniższym tekście, jakie dwa miejsca koniecznie musisz odwiedzić.

Westerplatte – symbol odwagi i heroizmu

Gdańskie Westerplatte to lokalizacja, która jest ściśle związana z historią Polski i II wojną światową. To miejsce stanowiło arenę pierwszego starcia między polskimi obrońcami a niemieckimi najeźdźcami we wrześniu 1939 roku. Nic więc dziwnego, że znajdujący się tam obecnie pomnik jest uznawany za symbol ogromnej waleczności i oporu wobec agresji. Dla każdego, kto odwiedza Gdańsk, Westerplatte jest obowiązkowym punktem wycieczki.

Westerplatte to niewielki półwysep oddzielający port Gdańsk od Zatoki Gdańskiej. Jedną z możliwości dostania się tam jest rejs. Taką usługę oferuje między innymi Holiday Boat Gdańsk. Odwiedzając to miejsce, można zobaczyć kilka zabytkowych budynków, w tym koszary, replikę polskiej obrony, a także pomniki i tablice upamiętniające obrońców tego strategicznego obszaru.

Warto również zauważyć, że z Westerplatte rozpościerają się piękne widoki na Morze Bałtyckie i Gdańsk. Zwiedzanie tej okolicy to doskonały sposób na przyjemne spędzenie czasu, wypoczynek na świeżym powietrzu i odrobienie lekcji z historii.

Stocznia Gdańska, czyli historia rewolucji

To kolejne miejsce o ogromnym znaczeniu historycznym i symbolicznym. To tutaj narodziła się Solidarność, która zapoczątkowała zmiany polityczne w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Zwiedzanie Stoczni Gdańskiej obejmuje wiele ścieżek tematycznych i programów edukacyjnych. Warto wiedzieć, że wejście na teren Stoczni i niektórych znajdujących się tam obiektów jest darmowe. Płatną częścią jest trasa muzealna w Europejskim Centrum Solidarności, w którym można zobaczyć bogatą kolekcję eksponatów, dokumentów i pamiątek.

Podczas zwiedzania Stoczni Gdańskiej można zobaczyć między innymi pomnik Trzech Krzyży, który upamiętnia ofiary strajku stoczniowców w 1970 roku. To miejsce, które przypomina o cenie, jaką przyszło ludziom zapłacić za wolność. Jednocześnie to kolejna lokalizacja, w którą można dostać się katamaranem. Taki rejs można znaleźć na przykład w ofercie firmy Holiday Boat Gdańsk.

Dlaczego warto odwiedzić to miasto?

Gdańsk jest miejscem pełnym pomników historii, dzieł kultury i śladów przeszłości. Zwiedzanie Stoczni Gdańskiej i Westerplatte to tylko dwie spośród bardzo wielu propozycji spędzenia czasu w tym rejonie naszego kraju. Oba miejsca oferują cenne lekcje o minionych czasach, a także emocjonalne doświadczenie, które pozostaje w głowie na długo po wyjeździe z miasta. Jeżeli planujesz wakacyjny lub weekendowy wyjazd, koniecznie odwiedź Gdańsk. Wiele tamtejszych atrakcji i bogate życie nocne sprawią, że z całą pewnością nie będziesz się nudzić.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *