Światłowód wypiera standardową sieć z kabla
(Zaktualizowano: 22 maja, 2023)

Nawet ci, którzy od lat – np. dzięki kablówce – używają nieustannie tego samego typu łącza kablowego, stopniowo przekonują się do swoistych dobrodziejstw światłowodu. Szybkość, stabilność, mały rozmiar przewodów – to tylko część z zalet, jakie ma obecnie internet światłowodowy. To rewolucja, przed którą trudno uciec – nie tylko ze względu na fakt, że zasię światłowodu w Polsce z roku na rok jest coraz większy. Jednocześnie jednak można zauważyć, że sama świadomość tego, czym różni się światłowód od kablowego jest relatywnie niewielka – stąd ważne jest, by bardzo dokładnie poznać różnice między tymi typami.

Zobacz też: Jaką klimatyzację do mieszkania wybrać? Skorzystaj z porady eksperta!

Internet światłowodowy, czyli jakościowy przeskok generacyjny

Jeśli spróbować określić, czym jest właściwie internet światłowodowy, można by sprowadzić go do stwierdzenia, iż to technologia, która polega na przesyłaniu danych za pomocą światłowodów. To jednak tylko częściowa definicja sieci opartej na technologii cienkich włókien szklanych lub plastikowych, które transportują dane za pomocą promieniowania elektromagnetycznego. Kluczowe jest bowiem to, jak bardzo internet w takiej formie różni się od dotychczasowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kabli miedzianych, światłowody nie generują zakłóceń elektromagnetycznych, co pozwala na przesyłanie danych z dużo większą prędkością i bez utraty jakości sygnału na większych odległościach.

Dlaczego światłowód jest lepszy niż zwykła sieć?

Nie ma więc wątpliwości, iż kluczową różnicą między internetem światłowodowym a standardowym jest szybkość – dynamika transferu przesyłania danych. Patrząc tylko na internet w formie światłowodu mamy do czynienia z wartościami na poziomie nawet kilku gigabitów na sekundę. Jak wygląda to w porównaniu do standardowego internetu? W nim przepustowość sięga zazwyczaj kilkuset megabitów na sekundę. Na te wartości trzeba spojrzeć od strony czysto praktycznej: osoby używające internetu światłowodowego mogą korzystać z bardziej wymagających aplikacji. Lepiej odnajdą się środowisku transmisji wideo w jakości 4K czy też gry online.

Na różnice między tymi typami internetu trzeba spojrzeć także przez pryzmat awaryjności. Światłowody są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne i zmiany temperatury, co oznacza, że internet dostarczany właśnie taką drogą okazuje się bardziej odporny na czynniki zewnętrzne i wymaga mniejszej ilości interwencji serwisowych.

Od światłowodu nie ma już ucieczki

Rozwój światłowodu w Polsce przypomina nieco efekt kuli śnieżnej – od małej po wielką, pochłaniającą wszystko co napotyka na swojej drodze. Według raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2021 roku, w ciągu ostatnich dwóch lat liczba użytkowników internetu światłowodowego wzrosła o około 25%, co oznacza, że obecnie ponad 5,5 miliona Polaków korzysta z tego rodzaju usługi. Nie oznacza to jednak, że sieć światłowodowa wyparła kablową. Nadal wiele osób korzysta z połączeń DSL lub kablowych, ze względu na dostępność, ceny lub brak potrzeby wykorzystywania usług o dużej przepustowości.

Szybkość światłowodu zmieni obraz internetu w Polsce

Z czasem jednak szybkość sieci światłowodowej stanie się tak atrakcyjna, że trudno będzie z nią rywalizować innym dostawcom. Według raportu AIB z 2021 roku, średnia prędkość pobierania danych wynosiła około 500 Mb/s, podczas gdy średnia prędkość wysyłania danych wynosiła około 100 Mb/s. Jednocześnie, coraz więcej dostawców oferuje szybkości powyżej 1 Gb/s. To stanowi bardzo ważny argument w przypadku osób wahających się, jaki internet wybrać.

Wzrost potwierdzają liczby analizowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W 2020 roku w Polsce korzystało z internetu ponad 32 miliony osób. To ponad 84% populacji. W porównaniu do 2015 roku, liczba ta wzrosła o ponad 4 miliony. Jak wygląda na tym tle światłowód? Według danych AIB, w 2020 roku korzystało z niego ponad 3,5 miliona Polaków, co stanowiło około 10% ogólnej liczby użytkowników internetu. Liczba ta jednak będzie stopniowo rosła. Zwiększająca się liczba dostawców oferujących coraz szybsze połączenia światłowodowe, jak i coraz większa liczba użytkowników powodują, że światłowód będzie coraz bardziej konkurencyjny na rynku usług internetowych.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *