Konieczność zakupu nowego kompletu opon na sezon wiosenny dotyka rok rocznie setek tysięcy kierowców. Do niedawna wybór w takiej sytuacji był prosty – opony letnie. W ostatnich latach obserwujemy jednak trend wzrostowy popularności opon całorocznych. Czy warto wybrać takie ogumienie na lato, czy lepiej pozostać przy sprawdzonych rozwiązaniach?
Opony wielosezonowe vs letnie
Według danych statystycznych, przekazanych przez Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego, w roku 2022 po latach dynamicznego wzrostu, sprzedaż opon wielosezonowych nieco wyhamowała, zajmując prawdopodobnie swoją docelową pozycję na rynku. Nadal bardzo dobrze sprzedają się popularne rozmiary osobowe, takie jak np. opony wielosezonowe 205/55 R16. Większa część kierowców decyduje się jednak na zakup opon sezonowych – letnich i zimowych. Być może ma to związek z coraz większą świadomością kierowców, pracowników sklepów i warsztatów oponiarskich. W rzeczywistości bowiem, opony wielosezonowe powinny być rekomendowane tylko specyficznej grupie klientów, co przy każdej okazji przypominają producenci opon.
Dla jakiej grupy kierowców przeznaczone są opony wielosezonowe?
Większość europejskich producentów ogumienia przez długi czas nie oferowała opon wielosezonowych na polskim rynku. Zmieniło się to z kilku przyczyn, wśród których można wymienić zmieniający się klimat (coraz mniej chłodne i śnieżne zimy) oraz rynkową ekspansję azjatyckich producentów, w których ofercie znajdowały się tego typu opony. Niestety początkowo importerzy produktów dalekowschodnich marek nie przykładali zbyt dużej wagi do edukacji klientów w zakresie zastosowania opon wielosezonowych. Z czasem sytuacja ta uległa zmianie.
Dziś rekomendacje producentów są jasne: opony wielosezonowe to produkty przeznaczone dla właścicieli pojazdów użytkowanych w sposób umiarkowany – pokonujących niewielkie przebiegi roczne, rzadko poruszających się na trasach szybkiego ruchu. Są one dobrym rozwiązaniem dla osób posiadających więcej samochodów w gospodarstwie domowym. Osoby, które swoim autem jeżdżą dużo, a także dynamicznie, powinny wybrać wiosną opony letnie.
Opony wielosezonowe są dostosowane do warunków pogodowych panujących przez większą część roku. Mieszanka gumowa, z której są wykonywane, zwykle zachowuje odpowiednią do zapewnienia bezpieczeństwa jazdy elastyczność, jednak w warunkach skrajnych – w bardzo niskich i bardzo wysokich temperaturach, może stawać się zbyt twarda lub zbyt miękka.
Bieżnik opon wielosezonowych posiada elementy charakterystyczne zarówno dla opon letnich, jak i zimowych. Mamy tu jednak do czynienia z ograniczoną przestrzenią styku z nawierzchnią, a zatem swego rodzaju kompromisem. Przykładowo, w oponie wielosezonowej nie znajdziemy tak wielu lameli, ułatwiających jazdę po śniegu jak na oponie typowo zimowej. Takich analogii jest więcej, dlatego właśnie producenci rekomendują stosowanie ogumienia wielosezonowego kierowcom umiejącym zachować umiar w korzystaniu ze swojego pojazdu.
Opony wielosezonowe – dla kogo tak, dla kogo nie?
Opony wielosezonowe polecane są do samochodów eksploatowanych w przestrzeni miejskiej. W miastach stosowane są ograniczenia prędkości, jakość dróg jest przeważnie dobra, a odpowiednie służby dbają o usuwanie z ulic śniegu czy lodu. Jest to bezpieczna przestrzeń do eksploatacji opon całorocznych.
Kierowcy często jeżdżący w dłuższe trasy, preferujący dynamiczny styl jazdy oraz tacy, którzy nie mogą obyć się bez samochodu, nawet w szczególnie trudnych warunkach pogodowych powinni – zgodnie z rekomendacjami producentów opon – wybierać ogumienie sezonowe.
Opony letnie czy wielosezonowe? Oceń to sam
Każdy kierowca powinien podjąć decyzję dotyczącą wyboru ogumienia na bazie własnych preferencji oraz trybu eksploatacji samochodu. Bardzo często za wyborem opon wielosezonowych przemawiają oszczędności – możliwość posiadania tylko jednego kompletu opon zamiast dwóch i brak sezonowej wymiany. Jest to zrozumiałe podejście, jednak warto zauważyć, że opony wielosezonowe eksploatowane niezgodnie z przeznaczeniem zużyją się szybko, co będzie wiązało się z koniecznością zakupu kolejnego kompletu. Niezależnie od aspektu ekonomicznego, przy wyborze opon powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy.