rozmiar opony
(Zaktualizowano: 8 sierpnia, 2022)

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto wcześniej rozpocząć poszukiwanie nowego ogumienia do samochodu. Takie działanie z pewnością przełoży się na mniej stresu oraz komfort psychiczny, zima na pewno Cię nie zaskoczy!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon zimowych

Zbliżający się sezon jesienno – zimowy to czas, w którym kierowcy zaczynają myśleć o zakupie nowych opon, gdyż jest to istotny element zapewniający bezpieczeństwo na drodze. Dobranie odpowiednich opon zimowych wymaga sporo czasu, szczególnie dla osób, które nie posiadają dużej wiedzy w tym temacie.

Kryteria wyboru opon zimowych

Pierwszą kwestią jest częstotliwość korzystania z pojazdu oraz długość pokonywanych tras. Jeżeli często podróżujesz samochodem powinieneś kupić opony zimowe najwyższej jakości. Zaowocuje to wygodą jazdy i mniejszym ryzykiem wystąpienia wypadku drogowego. Koszt zakupu opon zależy od oczekiwań dotyczących jakości. Na rynku dostępne są trzy klasy opon: ekonomiczna, średnia i wysoka. Komplet opon zimowych średniej klasy to wydatek około 800 zł. Stopień przyczepności do nawierzchni zależy głównie od klasy opon zimowych, dlatego jest to istotny aspekt podczas wyboru. Należy zwrócić szczególną uwagę na przyczepność do śliskiej i mokrej powierzchni. Jeśli zdecydujesz się na te najtańsze opony zimowe, masz gwarancję bezpiecznej jazdy, jednak komfort podróżowania może być niższy, niż w przypadku droższego ogumienia. 

Zwróć uwagę na bieżnik

Najważniejszą rzeczą, jaką trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze opon zimowych, jest bieżnik. To on decyduje o przyczepności pojazdu do podłoża. Jeśli bieżnik w Twoich starych oponach ma głębokość poniżej 1,6 mm, jak najszybciej powinieneś zmienić opony zimowe na nowe. Ryzyko poślizgu w tym przypadku jest bardzo wysokie. Nowe ogumienie na zimę ma bieżnik o głębokości 9 mm. To gwarantuje bezpieczeństwo. Bieżniki dzieli się na: symetryczne, kierunkowe i asymetryczne. Najpopularniejszym i najtańszym rozwiązaniem będzie wybór tych pierwszych. Bieżniki kierunkowe zapewnią ci dużą kontrolę trakcji oraz super odprowadzają wodę. Asymetryczny bieżnik z kolei ma bardzo dobrą przyczepność do podłoża i długi czas przydatności do użytkowania.

Informacje na temat tego jaki rozmiar opon potrzebujesz znajdziesz w karcie obsługi twojego pojazdu lub na tych, które znajdują się obecnie, najczęściej wygląda to w następujący sposób – opony zimowe 185/60 r15. Jednak co to oznacza?

185 – szerokość ogumienia (dane w milimetrach)

60 – wysokość ściany bocznej (dane w milimetrach)

R15 – Model radialny z kordami ułożonymi pionowo, 15 to rozmiar felgi

Bardzo ważne jest, aby nie odwlekać decyzji o zmianie opon letnich na zimowe, gdyż może to doprowadzić do poślizgu i wypadku drogowego. 

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *