Podpowiadamy, jak sprawdzić historię pojazdu po VIN-ie za darmo
(Zaktualizowano: 5 maja, 2023)

Nie trzeba być ekspertem w dziedzinie motoryzacji by wiedzieć, że kupno samochodu używanego wiąże się z pewnym ryzykiem. Przy odrobinie szczęścia trafimy na zadbany egzemplarz w dobrym stanie technicznym. Zawsze istnieje jednak szansa napotkania nieuczciwego sprzedawcy, który będzie wprowadzał nas w błąd co do faktycznego stanu auta. Sprzedający może chcieć celowo ukryć przed nabywcą istnienie pewnych defektów aby uzyskać jak najwyższą cenę. Oczywiście nie każda osoba chcąca sprzedać samochód używany to potencjalny oszust. Niemniej jednak aby dokonać trafnego wyboru przed podpisaniem umowy warto zawsze sprawdzić historię auta.

Zobacz też: Znaki informacyjne na polskich drogach

Dlaczego historia pojazdu jest tak ważna przy kupnie samochodu?

Zakupowi auta z rynku wtórnego zawsze towarzyszą duże emocje. Bez względu na to, ile zamierzamy wydać, stres jest związany z głównie z niewiedzą oraz obawą ponadprogramowych wydatków. Tym bardziej, że rzeczywistość bywa naprawdę brutalna. Powiedzmy sobie szczerze: większość aut używanych jest w znacznie gorszym stanie niż zapewniają sprzedawcy. W obiegu krąży mnóstwo samochodów powypadkowych lub po drobnych stłuczkach, lecz naprawionych w taki sposób, że są oferowane jako bezwypadkowe i niewymagające ze strony nabywcy żadnych nakładów finansowych. Niestety, często po kupnie takiego auta okazuje się, że posiada ono usterki, których naprawa jest dość kosztowna, lub – co gorsza – pojazd pochodzi z nielegalnego źródła. W przypadku nabycia auta kradzionego możemy zostać oskarżeni o paserstwo (nawet jeśli będzie to zakup bez świadomości, że pojazd pochodzi z przestępstwa). Tzw. paserstwo nieumyślne traktowane jest jako wykroczenie, za które grozi grzywna, ograniczenie wolności lub areszt. Aby oszczędzić sobie stresu i nieplanowanych wydatków, warto zdecydować się na sprawdzenie historii samochodu przed zakupem. To najprostsza, a zarazem najskuteczniejsza metoda umożliwiająca weryfikację przeszłości konkretnego egzemplarza. Jeśli chcesz sprawdzić, czy auto, które chcesz kupić, miało jakąś szkodę, potrzebny ci będzie numer VIN.

Jak wygląda numer VIN i gdzie go znaleźć?

Numer VIN (numer nadwozia) to unikalna i przypisana do konkretnego pojazdu kombinacja znaków (liter i cyfr), którego rozkodowanie pozwala uzyskać wiele ciekawych danych i informacji na jego temat. Numer VIN (ang. Vehicle Identification Number) składa się z siedemnastu znaków, które są podzielone na trzy sekcje:

  • VMI (trzy pierwsze znaki) – sekcja identyfikująca producenta; wskazuje markę i kraj pochodzenia,
  • VDS (kolejne sześć znaków) – sekcja określająca cechy danego egzemplarza, m.in. model auta, poziom wyposażenia czy zastosowaną jednostkę napędową,
  • VIS (ostatnie osiem znaków) – sekcja zawierająca rok modelowy, miejsce wytworzenia samochodu i numer seryjny konkretnego egzemplarza.

W świetle obowiązujących obecnie przepisów numer VIN powinien znajdować się na stałym elemencie samochodu. Najczęściej jest on wybijany na tabliczce znamionowej, którą producent umieszcza w miejscu umożliwiającym odczytanie go nawet w przypadku poważnego uszkodzenia karoserii. Numer nadwozia przeważnie można znaleźć w podszybiu auta (czyli dolnej części przedniej szyby samochodu po stronie kierowcy), na prawym nadkolu, komorze silnika, przegrodzie czołowej lub w okolicach prawego amortyzatora. Informacja o nadanym numerze VIN znajduje się także w dowodzie rejestracyjnym – w rubryce oznaczonej literą „E”.

Jak sprawdzić historię samochodu po numerze VIN?

Aby sprawdzić historię pojazdu należy zebrać następujące dane o samochodzie: numer nadwozia, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji w kraju. Znając te dane możemy na przykład skorzystać z bazy danych opartej na Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, którą znajdziemy na stronie GOV. Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, musimy wpisać wymagane informacje w podanych miejscach i kliknąć przycisk „Sprawdź pojazd”. Informacje wyświetlą się od razu. Co jednak w sytuacji, gdy nie dysponujemy danymi z dowodu, a mamy jedynie numer nadwozia? Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie historii auta w obiektywnym źródle, jakim są ogólnodostępne autobazy. Jak sprawdzić historię auta po VIN-ie i uniknąć wysokich kosztów? Szczegóły znajdziesz poniżej.

Ile kosztuje sprawdzenie historii pojazdu?

Historię samochodu po VIN-ie możemy sprawdzić w darmowych i płatnych serwisach. Jest wiele stron umożliwiających sprawdzanie historii pojazdu po numerze VIN. Trzeba jednak wiedzieć, że wiele serwisów oferujących weryfikację auta „za darmo” umożliwia jedynie uzyskanie zarysu raportu, podczas gdy za pełną wersję trzeba zapłacić. Dlatego warto zwrócić uwagę na sprawdzenie pojazdu po VIN z HistoriaSzkod.pl. To szybki i naprawdę tani sposób na weryfikację historii szkód używanego samochodu, którym jesteśmy zainteresowani. Różnica w stosunku do innych stron polega na tym, że po wpisaniu numeru VIN w odpowiednim polu i kliknięciu przycisku „Sprawdzam historię pojazdu” natychmiast otrzymujemy informację o tym, czy dla tego konkretnego auta została odnotowana jakaś szkoda. Jeśli w systemie nie ma żadnych informacji, osoba zainteresowana może zlecić dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem przez niezależnego eksperta motoryzacyjnego. Firma działa w całej Polsce, a raport ze sprawdzenia historii VIN otrzymujemy już po 24 godzinach od zgłoszenia. Chcąc upewnić się, czy historia samochodu i informacje podane przed obecnego właściciela są prawdziwe, z pewnością warto skorzystać z takiej usługi.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *