Jak zabezpieczyć samochód zimą? Sprawdzamy wiaty garażowe.
(Zaktualizowano: 19 stycznia, 2022)

Garaż murowany zapewnia chyba najlepszą ochronę dla samochodu, chroniąc go przed złymi warunkami atmosferycznymi a także złodziejami, jednak jego budowa wiąże się z niemałymi kosztami, a także koniecznością załatwienia wielu formalności. Z tego powodu warto zainteresować się też innymi sposobami na zabezpieczenie naszego auta. Na pewno warto przyjrzeć się wiatom garażowym, które także są w stanie zabezpieczyć twój samochód przed śniegiem oraz deszczem. Ich koszt jest znacznie niższy, a jeśli jesteś domowym majsterkowiczem, to bez większym trudu będziesz w stanie samodzielnie przeprowadzić ich montaż. Co warto wiedzieć na ten temat?

Wiata garażowa a aspekty prawne – to musisz wiedzieć!

Wedle ustawy z 1994 roku wiata garażowa na samochód nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. W związku z tym, jeśli zamierzasz postawić taki obiekt, którego wielkość nie przekracza 50 m2, będziesz miał prawo zrobić to bez żadnych formalności. Czym tak naprawdę jest wiata garażowa? Prawo budowlane nie definiuje takiej konstrukcji. Przyjmowane jest jednak, że nie jest to nic innego jak budynek otwarty, który posiada maksymalnie trzy ściany. W niektórych wypadkach możesz spotkać się także z definicją, która mówi, że wiata garażowa to swoistego rodzaju zadaszenie, które oparte jest na słupkach. Warto także wspomnieć, że obiekt ten może być połączony z pomieszczeniem gospodarczym.

Zobacz: Klimatyzacja w samochodzie – jak o nią dbać?

Czym charakteryzuje się drewniana wiata garażowa?

W przypadku, gdy twój budżet jest ograniczony, a na podwórku nie masz zbyt wiele wolnego miejsca, warto postawić na drewnianą wiatę garażową. Rozwiązanie tego typu możesz przygotować samodzielnie za sprawą zbicia desek na dech oraz jego późniejszego umieszczeniu na słupkach. W sklepach nie brakuje odpowiednich impregnatów, które pozwolą ci zabezpieczyć wiatę przed destrukcyjną wilgocią. Prawda jest jednak taka, że nie każdy ma takie zdolności manualne czy czas, aby samodzielnie stworzyć taką konstrukcję. Jeśli zdecydujesz się na zakup takiego rozwiązania, będziesz mógł mieć pewność co do ich jakości. Jest to niezwykle ważne, gdyż obiekt tego typu budowany jest na wiele lat, dlatego warto postawić na sprawdzoną propozycją. 

Drewniana wiata samochodowa, fot. Ogrodosfera.pl
Drewniana wiata samochodowa, fot. Ogrodosfera.pl

Zobacz też: Jak poradzić sobie ze rdzą w samochodzie?

Wiata z PCV – czym jest?

Jeśli wiata z drewna cię nie przekonuje, może to obiekt z PCV spełni twoje oczekiwania. Konstrukcja tego typu charakteryzuje się dachem właśnie z PCV oraz słupkami z drewna, które zostały uprzednio zaimpregnowane. Koszt takiego rozwiązania waha się od kilkuset złotych do dwóch tysięcy za produkty lepszej jakości. Warto wspomnieć o tym, że większość takich propozycji charakteryzuje się dwuletnią gwarancją, co jest ich ogromną zaletą. 

Wiata garażowa z aluminium i poliwęglanu, fot. Ogrodosfera.pl
Wiata garażowa z aluminium i poliwęglanu, fot. Ogrodosfera.pl

Zobacz też: Sprawdź, co musisz wiedzieć, przed zakupem nowego samochodu

Ostatnia propozycja, czyli wiata garażowa z aluminium!

Wiaty produkowane z aluminium oraz ocynkowanej stali to bardzo ciekawa propozycja, która nie będzie od ciebie wymagała żadnego impregnowania. Ich montaż jest bardzo prosty, dlatego większość osób może samodzielnie go przeprowadzić. Tego typu wiaty garażowe można zobaczyć na przykład na ogrodosfera.pl, są wykonane z aluminiowego stelażu przykrytego panelami dachowymi z poliwęglanu. Materiały, z jakich się je wytwarza, są niezwykle wytrzymałe, a wiele prac konserwacyjnych jest zbędnych. Wadą, jak się można domyślić, jest cena, która wynosi kilka tysięcy złotych. 

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *