Test zderzeniowy
(Zaktualizowano: 6 kwietnia, 2022)

Ludzkie oko ma konkretne ograniczenia rejestracyjne. Nie jest w stanie uchwycić wielu procesów szybkozmiennych. Nie rejestruje np. zmienności natężenia oświetlenia lamp zasilanych napięciem przemiennym o częstotliwości 50Hz, dlatego możemy oświetlać pomieszczenia przy pomocy świetlówek, których światło postrzegamy jako ciągłe, chociaż w rzeczywistości permanentnie pulsują. Kiedy potrzebna jest rejestracja szybko zachodzących procesów nieuchwytnych dla oka ludzkiego, stosuje się kamery szybkie. O tym, czym są i do czego się je wykorzystuje, dowiesz się z tego artykułu.

Zobacz też: Na czym polega ubezpieczenie oszczędnościowe?

Czym są kamery szybkie?

Kamery szybkie to nowoczesne urządzenia, które zapewniają dużą szybkość rejestracji obrazu w wysokiej rozdzielczości. Bez problemu zapisują i odwzorowują wizualne procesy szybkozmienne, które są niedostrzegalne dla ludzkiego oka. Gwarantują najwyższą jakość obrazu oraz wysoką precyzję. Kamery tego typu potrafią rejestrować nawet do 1 750 000 klatek na sekundę, a więc jedną klatkę na około 0,5 mikrosekundy. Tak imponująca szybkość rejestracji obrazu pozwala zaobserwować nawet najszybciej zachodzące zmiany takie jak np. lot kolibra z wyraźnie widocznym ruchem jego skrzydeł czy lot pocisku wystrzeliwanego z pistoletu.

Zobacz też: Nadziewarka do kiełbas — niezliczone korzyści z własnych wyrobów

Jak działają kamery szybkie?

Kamery szybkie wykorzystują technologię CMOS. Czujniki tego typu są wyposażone we wzmacniacze oraz konwertery analogowo-cyfrowe DAC. Umieszczone są one w chipach czujników. Dzięki tej technologii zwiększa się prędkość akwizycji obrazu, a jego obróbka jest znacznie łatwiejsza. Sercem kamer szybkich są matryce charakteryzujące się dużym rozmiarem pojedynczych pikseli. Taka budowa matrycy wpływa bezpośrednio na większą czułość sensora oraz większą ilość wychwytywanego światła. To dlatego gwarantują one wysoką jakość obrazu nawet przy tak gigantycznej liczbie klatek na sekundę.

Po zarejestrowaniu całego materiału jest on odtwarzany z prędkością 25-30 klatek na sekundę. Zabieg ten powoduje, że nagrany obraz uzyskuje efekt „slow motion”.

Zobacz też: Jakie samochody są najchętniej wypożyczane?

Jakie jest zastosowanie kamer szybkich?

Technologia kamer szybkich, których sprzedażą zajmuje się np. firma EC Test Systems, dynamicznie się rozwija. Stosuje się je zarówno w przemyśle, jak i w laboratoriach. Kamery szybkie są nieocenioną pomocą podczas przeprowadzania testów zderzeniowych, badań balistycznych, służą także do analizy szybkich procesów zachodzących na taśmach produkcyjnych. Dzięki nim można również dokonywać precyzyjnych obserwacji biologicznych, chemicznych i laboratoryjnych. Zastosowanie kamer szybkich w przemyśle pozwala optymalizować procesy produkcyjne, a także umożliwia kontrolowanie pracy układów automatyki, które poruszają się z szybkością wykluczającą możliwość zaobserwowania i wychwycenia jakichkolwiek nieprawidłowości gołym okiem. Stosuje się je np. podczas spawania, w celu dostosowania parametrów spoiny, aby było ono wydajne i efektywne. 

Są także wykorzystywane w przemyśle rozrywkowym (np. w telewizji, podczas nagrywania teledysków czy relacji sportowych), ponieważ obraz zarejestrowany z efektem „slow motion” jest niezwykle oryginalny i intrygujący dla odbiorców, a także pozwala zaobserwować istotne szczegóły nieuchwytne dla ludzkich oczu, co jest szczególnie ważne np. podczas wydarzeń sportowych.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *