przyciemnianie szyb
(Zaktualizowano: 14 września, 2022)

Na przyciemnianie szyb samochodowych decydują się osoby, które chcą nie tylko zmodyfikować wygląd swojego pojazdu, ale również poprawić komfort prowadzenia podczas słonecznych dni. Dodatkową korzyścią jest zwiększenie bezpieczeństwa.

Ciemna folia chroni przed spojrzeniami osób z zewnątrz, w tym również potencjalnych złodziei. Dzięki temu, nawet jeśli przez przypadek pozostawimy w środku cenną rzecz, jest duża szansa, że nie zostanie ona zauważona. Warto jednak pamiętać, że stopień przyciemnienia szyb jest regulowany przez prawo. Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Najważniejsze informacje na temat przyciemniania szyb

Wiele osób potencjalnie zainteresowanych przyciemnianiem ma obawy czy wybrana przez nich folia jest odpowiednia. Wątpliwości mogą się pojawić również wtedy, gdy usłyszymy, że drogówka podczas kontroli pojazdu sprawdziła także przyciemnione szyby, co skończyło się mandatem, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego z powodu niewłaściwego przyciemnienia. Należy zaznaczyć, że tego typu modyfikacje są w naszym kraju legalne tylko do pewnego stopnia i podlegają ograniczeniom prawnym. Jak wygląda to w praktyce?

  • Zgodnie z obowiązującą w naszym kraju normą branżową
  • nr BN-76/3626-07 pole widzenia kierowcy nie może być ograniczone w obrębie kąta widzenia 180 stopni.
  • Przepuszczalność szyby czołowej (przedniej) nie może być mniejsza niż 75%.
  • Przepuszczalność szyb bocznych (prawej i lewej) nie może być mniejsza niż 70%.
  • W przypadku pozostałych szyb (tylnej bocznej i tylnej ogrzewanej) dopuszcza się przepuszczalność poniżej 70%.

Kiedy przyciemnianie szyb samochodowych jest nielegalne?

Biorąc pod uwagę powyższe ograniczenia, jeśli zdecydujemy się na folię ograniczającą przepuszczalność w większym stopniu, przyciemnienie jest już nielegalne. Warto tym pamiętać zwłaszcza, gdy kupujemy samochód z fabrycznie przyciemnionymi szybami. W takim przypadku aplikacja folii jest już raczej niemożliwa.

Zapraszamy: Bear Wrap – przyciemnianie szyb samochodowych Warszawa

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *