Rosnące ceny nowych samochodów oraz długi czas oczekiwania sprawiły, że wiele osób decyduje się na zakup aut używanych. Są one dostępne od ręki, a przy tym można je sfinansować w ramach kredytu samochodowego. Sprawdź, jak kupić używany samochód na raty.
Ograniczenia związane z dostępem do fabrycznie nowych samochodów przyczyniły się do zwiększonego zainteresowania autami używanymi. To z kolei przełożyło się na wzrost ich cen – są one droższe niż w poprzednich latach. Nadal jednak kosztują znacznie mniej niż samochody nowe. Co więcej można wziąć kredyt samochodowy na zakup auta z tzw. drugiej ręki.
Kredyt na auto używane – czy można go wziąć na każdy samochód?
Banki oferują kredyt na samochód używany, ale nie oznacza to, że można w ramach tego finansowania kupić każde auto. Ograniczenia dotyczą rocznika pojazdu. O co chodzi? Im samochód starszy, tym krótszy okres finansowania.
Przykład. Załóżmy, że kredyt samochodowy można wziąć na auto nie starsze niż 10 lat, jednak w przypadku pojazdów do 5 lat da się sfinansować zakup na maksymalny okres kredytowania. Jeśli jednak wybrany przez ciebie pojazd ma 8 lat, bank może skrócić czas trwania umowy kredytowej do 2 lat.
Jeżeli więc zależy ci na długim okresie finansowania, zwróć uwagę na rocznik auta oraz wytyczne banku w tej kwestii.
Dla kogo kredyt na samochód używany?
Kredyt na samochód używany to opcja przeznaczona dla każdego, kto chce zakupić auto bez angażowania środków własnych. Brakującą kwotę można „uzupełnić” pożyczką na atrakcyjnych warunkach – zazwyczaj lepszych w porównaniu z typowym kredytem gotówkowym.
Na tego rodzaju finansowanie zdecyduj się, jeśli:
- twoja sytuacja materialna jest dobra,
- masz wystarczająco wysoką zdolność kredytową.
Pamiętaj jednak, aby sprawdzić kryteria przyznawania kredytu samochodowego. Mogą się one różnić w zależności od banku. Weź pod uwagę m.in.:
- potrzebne dokumenty finansowe,
- wymóg dysponowania zgodą współmałżonka,
- czas oczekiwania na decyzję kredytową i sfinalizowanie zakupu auta.
Jak wybrać kredyt samochodowy?
Aby kredyt na samochód był dopasowany do twoich potrzeb, nie możesz decydować się na przypadkową ofertę. Warto poświęcić czas na porównanie dostępnych opcji, ponieważ poszczególne produkty mogą różnić się niuansami.
Zwróć uwagę nie tylko na oprocentowanie
Oprocentowanie nie jest jedynym parametrem, który wpływa na koszty finansowania. Znaczenie mają również inne opłaty naliczane przez bank, np. prowizja. Jeżeli więc chcesz porównać oferty, uwzględnij przede wszystkim RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Jest to wskaźnik informujący o odsetkach oraz o wszystkich kosztach pozaodsetkowych.
Porównaj maksymalną kwotę finansowania
Możesz kupić używany samochód na raty za kilkanaście tysięcy złotych. Jednak są też i takie modele, które kosztują nawet kilka razy więcej. Dlatego upewnij się, że wybrany przez ciebie kredyt samochodowy pozwoli na sfinansowanie tego typu zakupu.
Uwzględnij formę zabezpieczenia kredytu
Różne są formy zabezpieczenia finansowania, dlatego warto uwzględnić dostępne możliwości. Jedną z opcji jest cesja praw z polisy AC na rzecz banku. Inną na przykład przewłaszczenie z warunkiem zawieszającym – bez adnotacji w dowodzie rejestracyjnym. Rozważ więc, który wariant będzie dla ciebie korzystniejszy.
Jest wiele kwestii, na które musisz zwrócić uwagę przy wyborze kredytu na samochód używany. Im więcej aspektów uwzględnisz, tym lepiej dopasowane finansowanie zaciągniesz.