Coraz więcej osób decyduje się zrealizować swoje marzenia odnośnie budowy własnego domu. Oczywiście zajmują się tym z reguły profesjonalne firmy budowlane, jednak warto wiedzieć, jakie komponenty są niezbędne już na etapie wylewania fundamentów. Dzięki temu będzie można bacznie nadzorować pracę ekipy i sprawdzać, czy wszystko przebiega zgodnie z planem. Podstawą stają się, więc szalunki i grodzice. Niemniej jednak, do czego one służą?
Do czego służą szalunki?
Z szalunkami można spotkać się już na etapie wylewania fundamentów. Jest to nic innego jak rodzaj swoistej formy, która ma za zadanie nadać odpowiedni kształt mieszance betonowej. Warto zaznaczyć, że jest to jedynie tymczasowa konstrukcja, która może być wykonana zarówno z drewna, a także i płyt. Szalunki są najczęściej wykorzystywane przy konstrukcjach betonowych, ale także i żelbetonowych. Niemniej jednak wykorzystuje się je również w przypadku konstrukcji prefabrykowanych. Oczywiście to właśnie przy pracy z betonem najczęściej niezbędne jest nadanie mu odpowiedniego kształtu i formy, więc praca z szalunkami staje się prawdziwe niezbędna. Ich zakup oczywiście może być dość dużą inwestycją, jednak obecnie na rynku pojawiła się usługa, którą jest wynajem szalunków. Dzięki temu można je wynająć jedynie na niezbędny okres budowy, a następnie po prostu zwrócić. Jest to o wiele bardziej ekonomiczne rozwiązanie, niż decydowanie się na ich zakup.
Zobacz też: Jak zrobić paragraf na klawiaturze? – Poradnik
W czym pomogą grodzice?
Kolejnym komponentem, z którym można spotkać się na budowie są grodzice. Są one niczym innym, jak stalowymi profilami, które mają określony przekrój poprzeczny. Co więcej, grodzice są również wyposażone w tak zwane zamki, dzięki którym możliwe jest połączenie ze sobą poszczególnych elementów. Konstrukcja, która powstała przy pomoc grodzic tworzy ściankę szczelną. Nie można pominąć również tego, że grodzice wykorzystywane są do zabezpieczania wykopów. Chronią one bowiem skutecznie przed dostaniem się wody gruntowej w miejsce wykopu, ale także stanowią solidne zabezpieczenie, jeśli wokół wykopu znajduje się wrażliwa na osiadanie infrastruktura. Stalowe grodzice zapewniają niezwykle efektywne zabezpieczenie wykopów, a co więcej są one tanie. Dzięki nim przeprowadzanie robót naziemnych będzie o wiele łatwiejsze. Warto również podkreślić, że w większości przypadków, po zakończeniu prac, grodzice można wyciągnąć i je w całości odzyskać. Rzadko kiedy zdarza się, że pozostawienie ścianki w gruncie będzie koniecznością, więc można je wykorzystywać wielokrotnie.