Okna drewniane cieszą się dużą popularnością, co wynika z ich estetycznego wyglądu oraz dobrych właściwości termicznych i akustycznych. Aby jednak móc cieszyć się atrakcyjną prezencją przez długi czas, warto pamiętać o regularnym czyszczeniu. Co jakiś czas konieczna jest też renowacja okien drewnianych. O czym trzeba pamiętać w sezonie letnim, jeśli chodzi o zabiegi czyszczące i konserwację?
Okna drewniane – jak dbać o nie latem?
Wiosna i lato to okres intensywnego pylenia roślin. Z tego względu na zewnętrznych parapetach oraz szybach będzie nieustannie przybywać zabrudzeń. Warto dowiedzieć się kiedy kończy się pylenie drzew znajdujących się w pobliżu domu. Następnie należy dokładnie umyć okna za pomocą miękkiej gąbki i łagodnych detergentów lub specjalnych preparatów przeznaczonych do drewna. Duże znaczenie ma jednak pora mycia okien. Najlepiej zrobić to rano lub wieczorem. W przeciwnym wypadku woda będzie szybko wyparowywać z powierzchni, co utrudni czyszczenie.
Kolejną czynnością, którą najlepiej wykonać jeszcze przed latem jest sprawdzenie stanu lakieru. Niestety zużywa się on każdego roku, dlatego w pewnym momencie będzie wskazana renowacja okien drewnianych. Jeśli na ramie widoczne są drobne zniszczenia, trzeba je oczyścić, a następnie delikatnie usunąć za pomocą papieru ściernego. Na końcu nakładamy lakier dopasowany do gatunku drewna. Ten zabieg również powinno wykonywać się w porze dnia, gdy ilość promieni słonecznych nie jest zbyt duża.
Dodatkowe informacje na temat renowacji okien drewnianych
Kolejnym ważnym elementem jest sprawdzenie stanu okuć i uszczelek. Jeśli nie zrobiliśmy tego wiosną, nie należy dłużej zwlekać. W sezonie letnim często otwieramy okna. Poza tym podczas upałów są one narażone na negatywny wpływ promieniowania. Konieczne jest zatem wyregulowanie okuć oraz ich nasmarowanie. Wcześniej trzeba je oczywiście oczyścić. Najlepiej sprawdza się wygodna buteleczka z aplikatorem, która pozwala na dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc.