Sprężarki to profesjonalne urządzenia mechaniczne, które służą do zwiększania ciśnienia gazu poprzez zmniejszanie jego objętości. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje kompresorów, które możemy podzielić m. in. na tłokowe, śrubowe, odśrodkowe i przekładniowe. Każde z nich posiada inną specyfikę działania i co za tym idzie, także różne zastosowania. Oto najczęściej spotykane rodzaje sprężarek wraz z krótką charakterystyką ich działania oraz przeznaczeniem.
Czym jest sprężarka? Jakie jest jej zastosowanie?
Pod nazwą sprężarki kryje się urządzenie mechaniczne, które ma na celu zwiększenie ciśnienia gazu lub pary wodnej poprzez zmniejszenie ich objętości. Tego typu sprzęty posiadają bardzo szerokie i zróżnicowane zastosowania we współczesnym przemyśle. Są często spotykane w takich dziedzinach, jak m. in. chłodnictwo, klimatyzacja, przemysł spożywczy, farmaceutyczny, medyczny i wiele innych. Sprężarki mogą być ponadto wykorzystywane zarówno do domowych zastosowań (np. jako elementy urządzeń chłodniczych), jak i stanowić część dużych instalacji przemysłowych.
Podstawowy podział sprężarek obejmuje takie kategorie, jak m. in. sprężarki śrubowe używane i nowe, sprężarki tłokowe, sprężarki odśrodkowe i przekładniowe. Każda z nich posiada swoje specyficzne zastosowanie oraz charakterystyczne cechy, które odróżniają ją od pozostałych rodzajów. Ważny jest wybór odpowiedniego urządzenia do konkretnego zastosowania. Warto także wiedzieć, że w sprzedaży dostępne są zarówno sprężarki nowe, jak i urządzenia używane. Te drugie są tańsze w zakupie, co sprawia, że warto zwrócić na nie uwagę.
Jakie są podstawowe rodzaje kompresorów?
Jednym z najpowszechniej występujących rodzajów sprężarek są urządzenia tłokowe. Do działania wykorzystują one ruch posuwisto-zwrotny tłoka służącego do sprężania powietrza. Ten typ sprężarki jest najczęściej wykorzystywany w domowych warsztatach samochodowych, w przemyśle metalowym, a także w urządzeniach przeznaczonych np. do pompowania opon. Sprężarki tłokowe są niedrogie w zakupie oraz łatwe w obsłudze.
Sprężarki śrubowe to z kolei już dużo bardziej zaawansowane urządzenia mechaniczne. Działają w oparciu o specjalne śruby, które sprężają powietrze. Są przez to bardziej wydajne i cichsze w pracy niż sprężarki tłokowe i powszechnie stosowane w przemyśle, w zakładach produkcyjnych, a także w profesjonalnych zakładach mechanicznych. Cenę ich zakupu można obniżyć, wybierając sprężarki śrubowe używane, które są tańsze od urządzeń nowych.
Trzecim rodzajem sprężarek, który warto znać, są urządzenia bezolejowe. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby do swojej pracy nie wymagały dodatku oleju. To urządzenia ekologiczne, łatwe w obsłudze i mało wymagające w serwisowaniu, które są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie jakość powietrza ma szczególne znaczenie (np. w branży spożywczej, medycznej i farmaceutycznej).
Wybór konkretnego rodzaju sprężarki zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika oraz przeznaczenia samego urządzenia. Przed wyborem konkretnego typu kompresora, warto zapoznać się z jego specyfiką, przeznaczeniem, a także różnicą w cenie pomiędzy urządzeniem nowym a używanym oraz wybrać opcję najlepiej dostosowaną do swoich potrzeb oraz posiadanego budżetu.
Artykuł sponsorowany