(Zaktualizowano: 5 maja, 2023)

Kiedy rodzice decydują się na zakup fotelika lub podstawki, stają przed trudnym wyborem. Który z tych produktów będzie lepszy dla ich dziecka? Czy podstawka do auta może być równie bezpieczna, jak fotelik? Od kiedy podstawka samochodowa może być wykorzystywana? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Zobacz również: Znaki informacyjne na polskich drogach

Czym różni się podstawka samochodowa od fotelika?

Fotelik samochodowy to bez wątpienia jedno z najważniejszych elementów wyposażenia dla dziecka. Szczególnie jeśli często przemieszcza się ono samochodem. Bezpieczeństwo malucha jest najważniejsze. Dlatego wybierając fotelik, zwróć uwagę na jego parametry bezpieczeństwa. Zastosowane materiały i konstrukcja powinny być dostosowane do wieku i wagi dziecka.

Podstawka dla dziecka to z kolei produkt, który podnosi dziecko. Dzięki temu pasy mogą dobrze chronić je w razie zderzenia. W przeciwieństwie do fotelika, podstawka nie ma własnego systemu zabezpieczeń. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie, warto dokładnie przyjrzeć się, jakie ma funkcje.

Fotelik czy podstawka? Zalety fotelika samochodowego

Fotelik samochodowy jest wyposażeniem, którego nie może zabraknąć w aucie rodzica. Jego główną zaletą jest bezpieczeństwo. Foteliki posiadają wiele systemów zabezpieczeń. Znajdziesz w nich pasy i specjalne materiały chroniące dziecko przed wstrząsami. Zdarza się, że niektóre modele mają nawet wbudowane poduszki powietrzne. Wszystkie te elementy mają za zadanie chronić delikatne ciało dziecka. Dlatego warto wybrać fotelik, który posiada odpowiednie certyfikaty oraz spełnia normy bezpieczeństwa. Takie produkty możesz znaleźć w sklepie internetowym firmy Danex24.

Fotelik dla dziecka do samochodu — jaki wybrać?

W zależności od wieku i wagi dziecka foteliki samochodowe dzielą się na kilka grup. Najmniejsze z nich to grupa 0+, w której przeznaczone są dla niemowląt do 9 kg. Następnie jest grupa 1, w której foteliki przeznaczone są dla dzieci ważących od 9 do 18 kg. Najczęściej mają one od roku do 4 lat.

Foteliki samochodowe mają też wiele dodatkowych funkcji. Są to między innymi regulacja nachylenia czy możliwość montażu na różne sposoby. Można znaleźć tam również miękkie wyściółki, a nawet wbudowane systemy rozrywki.

Jakie są zalety podstawki samochodowej?

Podstawki dla dzieci to produkty, które podnoszą siedzenie. Umożliwiają tym samym dobrą pozycję i zapobiegają przesuwaniu się pasa. W przeciwieństwie do fotelika, podstawka nie posiada tak licznych systemów bezpieczeństwa.

Jednak zapewnia dziecku zdecydowanie więcej luzu podczas jazdy. To z kolei bardzo często przekłada się bezpośrednio na udaną podróż. Dlatego to rozwiązanie jest idealne dla starszych dzieci.

Od kiedy dziecko siedzi na podstawce dla dzieci, może bez przeszkód oglądać świat. Zaspokaja to jego ciekawość i sprawia, że trasa staje się fascynująca.

Podsumowując, jeśli Twoje dziecko waży mniej niż 15 kg, powinno nadal podróżować w foteliku. Jeśli skończyło 4 lata i waży przynajmniej 15 do 18 kg, warto zainwestować w dobrą podstawkę. Dzięki temu podziałowi Wasza podróż zawsze będzie bezpieczna i komfortowa.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *