led
(Zaktualizowano: 13 grudnia, 2022)

Światła LED samochodowe uchodzą za oszczędne, nowoczesne, praktyczne i ładne zarazem. Tymczasem nie każde auto może się takimi pochwalić. W nowszych modelach to już standard. Starsze roczniki LED-ów nie mają. Czy posiadacze tych samochodów muszą pogodzić się z brakiem możliwości ich użytkowania?

Światła LED samochodowe uchodzą za oszczędne, nowoczesne, praktyczne i ładne zarazem. Tymczasem nie każde auto może się takimi pochwalić. W nowszych modelach to już standard. Starsze roczniki LED-ów nie mają. Czy posiadacze tych samochodów muszą pogodzić się z brakiem możliwości ich użytkowania?

Czy światła LED do jazdy dziennej są legalne?

Jeżeli samochód nie posiada fabrycznego oświetlenia LED, a zastosuje takie żarówki, może stracić dowód rejestracyjny i zapłacić mandat w wysokości 500 zł. Nie oznacza to jednak, że musi pogodzić się z brakiem możliwości użytkowania świateł LED w swoim już niemłodym aucie. Wystarczy, że zastosuje specjalny moduł LED przeznaczony do jazdy dziennej, który jest przeznaczony do montażu na zderzaku albo poniżej reflektorów głównych. Taki moduł wytwarza jasne, białe światło, które zwiększa bezpieczeństwo na drodze zarówno dla samego kierowcy, jak i dla pieszych. Plusem tego oświetlenia jest jego ekonomiczność, ponieważ LED-y są energooszczędne, zmniejszają zużycie paliwa, a do tego jeszcze przedłużają żywotność halogenów. Warto jednocześnie podkreślić, że koszt zakupu takich świateł nie jest wysoki. 

Jak podłączyć LED-y do jazdy dziennej?

Istnieje wiele sposobów na podłączenie LED-ów do jazdy dziennej. Jednak warto wybrać najprostszy i tym samym najszybszy. Można podpiąć je pod obwód świateł pozycyjnych. Czarny przewód do plusa przy stacyjce, a szary do obwodu świateł pozycyjnych. Z kolei kabel z „oczkiem” podłączyć do masy samochodu. Montaż świateł LED zajmuje właściwie chwilę, a generuje same korzyści. 

Jakie żarówki LED do jazdy dziennej będą najlepsze?

W zasadzie trudno jest mówić tu o konkretach i wskazać najlepsze żarówki LED, gdyż każdy samochód jest inny, a muszą do niego pasować i każdy kierowca ma też inne potrzeby. Najważniejsze, by wybierać żarówki, które zapewniają jednolite oświetlenie, dobrze widoczne dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Niech będą to żarówki znanych i cenionych producentów. Dzięki temu kierowcy będą mogli cieszyć się nimi i ich sprawnością przez długi, długi czas. 

Czy światła LED do jazdy dziennej są opłacalne?

Wielu ludzi poważnie zastanawia się nad inwestycją w światła LED do swojego auta, ale nie do końca są przekonani do tego rozwiązania. Starają się przekalkulować, czy to w ogóle się opłaca. Otóż powodów, dla których warto zamontować moduł LED, jest wiele. Przede wszystkim należy pamiętać, że zużywają zaledwie 10% energii potrzebnej do zasilenia zwykłych żarówek, a więc jest duża różnica. To przekłada się na oszczędności paliwa oraz akumulatora. W związku z tym im dłużej kierowca używa tego oświetlenia, tym więcej oszczędza. Poza tym światła LED są nowoczesne. Ładnie się prezentują, szczególnie gdy są dobrze dopasowane do samochodu. Koszt zakupu modułu LED jest niewielki, więc inwestycja na pewno szybko się zwróci. 

Odpowiednio zamontowane światła LED mogą znajdować się nawet w samochodzie starszego rocznika, które nie mają ich w oryginalne. Warto zastanowić się nad tym dodatkiem, gdyż z posiadaniem go wiążą się wyłącznie same korzyści.

Artykuł napisany wraz z https://motoledy.pl/pl

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *