Rynek motoryzacyjny bardzo się zmienił. Stale rosnące ceny i brak dostępności nowych aut osobowych w salonach przyczyniły się do tego, że wyraźnie wzrosło zainteresowanie pojazdami używanymi. Komisy są oblegane, a popularne modele z ogłoszeń idą jak świeże bułeczki. Zanim zdecydujesz się na kupno auta z rynku wtórnego powinieneś dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Dokładna weryfikacja pomoże wystrzec się takich zagrożeń jak zakup samochodu z „przekręconym licznikiem” czy nieświadome nabycie auta pochodzącego z przestępstwa kradzieży.
Zobacz też: Tajemnice Tworzenia Perfekcyjnego Terrarium: Przewodnik Krok po Kroku
Co należy sprawdzić przed zakupem samochodu?
Kupowanie auta to niezwykle stresujący moment. Trafienie idealnego modelu może być niezwykle trudne. Najprościej byłoby trafić na sprzedawcę, który ceni sobie uczciwość i na niej opiera swoją działalność. Tymczasem brak szczerości wobec potencjalnych kupujących jest prawdziwą plagą. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dobrze się przygotować. Bez względu na to, ile zamierzamy wydać, zakup auta używanego powinien być poprzedzony dokładnym sprawdzeniem jego stanu technicznego oraz dopełnieniem odpowiednich formalności. Ważne są nie tylko oględziny wizualne poszczególnych podzespołów, ale też dokładne skontrolowanie najgłębszych zakamarków samochodu. Przy zakupie egzemplarza z drugiej ręki warto zwrócić szczególną uwagę na kwestie techniczne:
- nadwozie – spasowanie blach, lakier, odpryski, ogniska rdzy (zwłaszcza na progach, dolnej części drzwi, nadkolach oraz podłodze bagażnika),
- płyny – ich stan i poziomy,
- szyby,
- oświetlenie,
- ogumienie i felgi,
- drzwi i zamki,
- komora silnika – czystość, poziom oleju, poziom płynu chłodniczego, rozrząd, świece,
- wnętrze – fotele, kierownica, radio, klimatyzacja, kontrolki, lusterka, ogrzewanie tylnej szyby.
Sprawdzenie auta przed zakupem powinno obejmować również kwestie formalne. Możemy na przykład skorzystać z usługi Historia Pojazdu i wyszukać informacje o konkretnym egzemplarzu po przyporządkowanym mu numerze VIN. Pomoże to m.in. wybadać, czy samochód pochodzi z legalnego źródła, czy uczestniczył w kolizji bądź stłuczce oraz ogólnie czy była konieczność przeprowadzania większych napraw.
Komu zlecić sprawdzenie auta przed kupnem?
Sprawdzenie samochodu przed kupnem wymaga wiedzy i umiejętności. W takiej sytuacji należy przede wszystkim zachować czujność i spokój. Aby nie dać się oszukać nieuczciwym handlarzom możemy spróbować przeprowadzić oględziny samodzielnie. Jednak jeżeli nie znamy się na motoryzacji i nie mamy doświadczenia w takich sprawach, lepiej będzie zwrócić się do specjalistów. W ocenie pojazdu pomoże nam ASO lub serwis samochodowy. Dobrą opcją może być też skorzystanie z usług profesjonalnej firmy sprawdzającej auta przed kupnem, np. Motocontroler. Ich rzeczoznawcy działają na terenie całego kraju, dzięki czemu nie musimy tracić pieniędzy ani czasu na dojazd do sprzedającego. Patent ten jest o tyle skuteczny, że specjalista przeprowadzi dokładną inspekcję stanu auta, po czym otrzymamy niezależny raport z wykonanego badania wraz ze zdjęciami. Motocontroler gwarantuje przy tym bardzo korzystne ceny. Na pewno warto odwiedzić ich witrynę.