Jak naprawić auto po gradobiciu?
(Zaktualizowano: 16 lutego, 2022)

Sezon wakacyjny to ulubiony czas wielu osób, jednak miesiące od maja do sierpnia to okres, w którym najczęściej dochodzi do niespodziewanego gradobicia. Garażowanie samochodu to skuteczny sposób na uchronienie go przed uszkodzeniem. Jednak obfity opad gradu może wystąpić o każdej porze dnia na trasie. Dowiedz się, w jaki sposób naprawić karoserię samochodu po gradobiciu.

Co zrobić z samochodem po gradobiciu?

Jeśli miałeś pecha i złapał Cię na trasie grad, warto ocenić wyrządzone szkody. Najlepiej zrobić to w serwisie, który ma w swojej ofercie profesjonalne naprawy blacharskie po gradobiciu.  Takie usługi oferują doświadczone warsztaty, m.in. S-Plus.

Najczęstsze uszkodzenia, jakie występują po opadach gradu, to:

  • punktowe wgniecenia karoserii samochodu,
  • uszkodzone elementy karoserii z tworzywa: klosze lamp, listwy przyokienne, osłony, lusterka,
  • uszkodzone szyby: odpryski, pęknięcia.

Znacznie rzadziej dochodzi do poważniejszych strat, takich jak np. pęknięcie szyby w wyniku opadu gradu. Samochód z widocznymi skazami na karoserii nie tylko gorzej wygląda, ale również może szybko stracić na wartości. Jeśli chcesz uchronić swój pojazd przed większymi uszkodzeniami, warto jak najszybciej naprawić powstałe wgniecenia.

Zobacz też: Jak zabezpieczyć samochód zimą? Sprawdzamy wiaty garażowe.

Metody naprawy wgnieceń po gradzie

W przeszłości usunięcie szkód po gradobiciu wiązało się z kosztownymi pracami blacharsko-lakierniczymi. Dzisiaj nowoczesne serwisy polecają metodę naprawy wgnieceń po gradzie PDR, która dzieli się na dwa warianty:

  • Pierwszy polega na wyciąganiu wgniecenia za pomocą przyklejenia termotopliwym klejem adapterów z tworzywa sztucznego tzw. grzybków. Po utwardzeniu kleju wyciąga się wgniecenie, wykorzystując narzędzia z systemem dźwigni tzw. Puller.
  • Drugi polega na wypychaniu wgnieceń odpowiednimi tzw. drutami, gdy jest możliwe dotarcie narzędziami pod wgniecenie. Polega na delikatnym wypchaniu zagłębienia, aż blacha  samochodu zostaje przywrócona do stanu sprzed wystąpienia szkody.

Oba warianty metody naprawy PDR są wykonywane w technice bezlakierowego usuwania wgnieceń.

Zobacz też: Jak poradzić sobie ze rdzą w samochodzie?

Skutki nienaprawionych szkód po gradobiciu

Bagatelizowanie wgnieceń po gradobiciu może mieć negatywne rezultaty. Nie tylko samochód straci na atrakcyjnym wyglądzie i wartości, ale może dojść także do poważniejszych uszkodzeń. We wgłębieniach zniszczonej karoserii częściej będzie zalegać wilgoć i z czasem zacznie się rozwijać w nich korozja. Dużo trudniej jest sprzedać samochód z widocznymi uszkodzeniami po gradobiciu, do tego cena samochodu znacznie spada. Bezinwazyjna metoda naprawy wgnieceń to szybki i niedrogi sposób na usunięcie szkód po gradzie.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *