Przed Tobą decyzja o termomodernizacji budynku, jednak nie wiesz jak będą wyglądały prace? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, z czym wiążę się termomodernizacja i jak się do niej zabrać!
Termomodernizacja budynku to wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną, konieczną do ogrzania budynku i podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Termomodernizacja to szansa na oszczędności
Często przyczyną wysokich kosztów użytkowania lokalu, jest właśnie nadmierną utratą ciepła. Straty te mogą wynosić nawet 50%, a ich przyczyną jest najczęściej zła izolacja termiczna i nieszczelne okna. W celu ustalenia, które miejsca są odpowiedzialne za największe ubytki, najlepiej przeprowadzić audyt energetyczny, w którym zawarte są wytyczne określające, jakie prace należy przeprowadzić, jaki będzie ich koszt, aby zmniejszyć zużycie energii, koniecznej do ogrzewania budynku i podgrzania ciepłej wody.
Wykonanie audytu jest konieczne w przypadku ubiegania się o dofinansowanie do termomodernizacji.
Termomodernizacja krok po kroku
Pierwszym, podstawowym krokiem, który obejmuje termomodernizacja, jest ocieplenie budynku. Najczęściej do tego celu używa się wełny mineralnej lub styropianu, które szczelnie izolują przed przedostawaniem się chłodu i utratą ciepła. Jeżeli nie jest możliwe docieplenie całego domu, powinno się szczególną uwagę skupić na miejscach, które przede wszystkim mogą być źródłem problemu. Należą do nich: ściany zewnętrzne, podpiwniczenia, stropy pomiędzy piwnicą a parterem, dachy, nieocieplone strychy, niewystarczająco ocieplone poddasza użytkowe. Dobrze wykonane docieplenie budynku ma znaczący wpływ na koszty ogrzewania i może je zmniejszyć nawet o kilkadziesiąt procent.
Kolejnym etapem jest wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, na odpowiednio dobrane drzwi i okna o dobrych właściwościach izolacyjnych. Po wykonaniu tych prac, można przystąpić do modernizacji lub wymiany instalacji grzewczej w budynku. Może ona obejmować: wymianę grzejników, wymianę starego, nieefektywnego źródła ogrzewania, montaż zaworów termostatycznych i regulatorów pokojowych lub pogodowych, izolację odkrytych przewodów i montaż rekuperacji, czyli systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Przy wymianie źródła ogrzewania, warto wziąć pod uwagę nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, które pozwalają ogrzewać budynek za pomocą biopaliw lub pompy ciepła – m.in. te oferowane przez aircon.panasonic.eu.
Termomodernizacja będzie jeszcze bardziej efektywna, jeżeli zastosowane zostaną odnawialne źródła energii, takie jak systemy fotowoltaiczne, które produkują darmową energię elektryczną. Dzięki pracom przeprowadzonym w ramach termomodernizacji poprawia się nie tylko komfort termiczny w budynku, ale również znacząco zmniejszają się koszty ogrzewania.