Rodzaje żurawi
(Zaktualizowano: 19 stycznia, 2023)

Dzisiaj w zasadzie każda firma, realizująca projekty budowlane, decyduje się na zakup lub wynajem żurawi. Mowa o urządzeniu dźwignicowym, bez którego wykonywanie niektórych czynności na wysokości byłoby niemożliwe. Wynika to z konieczności dostarczenia na duże wysokości materiałów budowlanych i narzędzi. Właśnie do tego w głównej mierze wykorzystuje się żurawie. Jednak jakie są ich rodzaje?

Jakie żurawie wykorzystuje się w budownictwie?

Żuraw to dużych wymiarów dźwignica, którą wykorzystuje się głównie w branży budowlanej. Służy przede wszystkim do wynoszenia ładunków na wysokość, ale też do ich przenoszenia w poziomie, załadunku, czy rozładunku. Wyróżniamy różnorodne żurawie, różniące się mechanizmem działania, i mobilnością. W budownictwie wykorzystuje się w zasadzie wszystkie rodzaje żurawi.

Wielkość i mobilność żurawia

Wiele firm, decydujących się na wynajem żurawi, wybiera modele wieżowe. Są to dźwignice stacjonarne, czyli nieruchome. Jedyną ruchomą częścią jest wysięgnik. Modele stacjonarne to największe dostępne żurawie, wykorzystywane przy stawianiu największych budowli.

Alternatywę dla wynajmu żurawi wieżowych stanowią modele samojezdne. Do tej kategorii zalicza się dźwignice o różnorodnych wymiarach, przy czym łączy je jedno – mobilność. Maszyny mogą się poruszać, dlatego wykorzystuje się je do transportu ładunków na terenie placu budowy. Co więcej, posiadające homologację żurawie mogą poruszać się po drogach publicznych.

Trzecią kategorię stanowią mini-żurawie. To niewielki sprzęt, wykorzystywany wszędzie tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Co ważne, niektóre dźwigi tego typu można stosować nawet we wnętrzach budynków.

Wynajem żurawi wysokiej jakości

Żuraw to sprzęt ciężki, a więc trzeba obchodzić się z nim w sposób profesjonalny, aby zapobiec wypadkowi. Niewątpliwie jednak nie wystarczy fachowość operatora, liczy się też jakość sprzętu. Dlatego zalecamy, aby decydować się na wynajem żurawi jedynie od zaufanych firm, które są gwarancją niezawodności sprzętu.

Zapraszamy po więcej informacji: Wynajem żurawi Kraków.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *