W dzisiejszych czasach praca w dziale kadr i płac opiera się nie tylko na wiedzy, doświadczeniu, znajomości prawa i umiejętności sprawnego przeprowadzania rozliczeń oraz rozwiązywaniu kazusów. Bardzo istotną umiejętnością wymaganą od pracowników działu HR jest obsługa programów kadrowo-płacowych.
Rozwój nowych technologii zdecydowanie ułatwił pracę kadrowym, ale również postawił przed nimi pewne wymagania. W dzisiejszych czasach bardzo mały odsetek biur korzysta z tradycyjnych metod rozliczeń, opierając swoją pracę głównie na programach do rozliczania i bieżącej obsługi pracowników.
Czym zatem kierować się przy wyborze programu kadrowo-płacowego? Jaki program będzie odpowiedni do Twoich potrzeb? Jakie są ceny licencji na programy kadrowe? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie najważniejsze pytania w tym temacie.
Czym kierować się przy wyborze programu kadrowo-płacowego?
Przede wszystkim zwróć uwagę na funkcjonalność danego programu. Dobry system kadrowo-płacowy powinien umożliwić Ci kompleksowe zarządzanie procesami ludzkimi od początku do końca ścieżki pracowniczej.
Oprogramowanie optymalne w pracy kadrowej powinno mieć szereg funkcjonalności wspierających już na etapie rekrutacji nowych pracowników. Dzięki temu, wszystkie dane w systemie będą już uzupełnione w momencie zatrudnienia i jednym kliknięciem przeniesiesz je między bazami danych.
Dodatkowo, zwróć uwagę, czy dany program jest kompatybilny z systemami wykorzystywanymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Urząd Skarbowy. W kontekście szeregu obowiązków kadrowo-płacowych, które nakłada na nas prawo, taka integracja będzie usprawniała przeprowadzanie procesu wysyłki dokumentów do poszczególnych instytucji.
Pamiętaj, że dobry program kadrowo-płacowy będzie oferował możliwość importu i eksportu danych z systemów publicznych takich jak chociażby program Płatnik ZUS. Przyda się też zapewne funkcja umożliwiająca wysyłkę e-deklaracji z zakodowanym kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
W działach HR bardzo duże znaczenie ma również kompleksowe i dokładne raportowanie. Przy wyborze programu weź pod uwagę, jakie możliwości generowania raportów są w nim dostępne. Szczegółowe i przekrojowe raporty przydawać się będą podczas ewaluacji pracowników czy generowaniu sprawozdań o zasobach ludzkich dla całego przedsiębiorstwa.
Przyjazny interfejs to kolejna cecha, którą powinien charakteryzować się dobry program kadrowo-płacowy. Łatwość obsługi i intuicyjność to cechy, które pozwolą Ci zaoszczędzić czas podczas pracy z programem i usprawnią wszelkie rozliczenia.
Wygodnym rozwiązaniem będzie zakup programu umożliwiającego korzystanie z szeregu skrótów klawiszowych i oferujący szybkie przechodzenie między oknami. Jeśli pracujesz z zagranicznymi kontrahentami lub zatrudniasz pracowników obcojęzycznych, upewnij się, że program występuje w innych wersjach językowych.
Warto również zwrócić uwagę na to, czy dane oprogramowanie kadrowo-płacowe oferuje nam zawężanie i rozszerzanie dostępów do poszczególnych danych. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że każdy pracownik ma dostęp do poziomu absolutnie niezbędnego dla wykonywanych przez niego funkcji.
Jednym z kluczowych aspektów podczas wybory programu kadrowo-płacowego jest bezpieczeństwo danych, jakie oferuje. Oprogramowanie z tej kategorii operuje na danych o wysokim stopniu poufności, więc wybrany przez Ciebie program musi bezwzględnie zapewniać ich ochronę na poziomie przechowywania oraz przetwarzania.
Ważne będzie również zapoznanie się z systemem aktualizacji. Spróbuj dowiedzieć się, jak często i jak skutecznie przeprowadzane są aktualizacje oraz czy każdorazowo będziesz miał możliwość zapoznania się z ich treścią.
Obsługi poszczególnych programów możesz się nauczyć podczas specjalistycznych szkoleń lub wykupując kurs kadry i płace dostępny w sieci. Zazwyczaj, na takich kursach prowadzący omawiają dwa lub trzy najbardziej popularne programy oraz ich obsługę.
Najpopularniejsze programy do obsługi kadr i płac w Polsce
Gratyfikant GT
Jest to program wchodzący w skład systemu InsERT GT i umożliwia pełną integrację z programem Rachmistrz oraz Rewizor. Jeśli korzystasz z któregoś z nich, na pewno Gratyfikant będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
Program ponadto umożliwia szybki eksport danych do systemu Płatnik oraz wysyłkę deklaracji do Urzędu Skarbowego. Oprogramowanie to dedykowane jest przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorcom.
Comarch ERP Optima Płace i Kadry
Niewątpliwą zaletą tego oprogramowania płacowego są regularne i kompleksowe aktualizacje, odpowiadające na potrzebę bycia na bieżąco ze wszelkim najnowszymi wymogami prawnymi. Projektanci systemu szczególny nacisk położyli na automatyzację pracy oraz minimalizację ryzyka wystąpienia błędów.
Podobnie jak Gratyfikant, Optima oferuje pełną integrację z Płatnikiem, dzięki czemu sprawne rozliczenie z ZUSem i Urzędem Skarbowym nie będzie stanowiło najmniejszego problemu. Producent oferuje swoim użytkownikom serię darmowych filmów instruktażowych, wyjaśniających poszczególne funkcjonalności oraz ułatwiających pracę z programem.
Sage Symfonia 2.0 Kadry i Płace
Program ten dedykowany jest raczej przedsiębiorstwom księgowo-kadrowym ze względu na swoją kompleksowość oraz stopień zaawansowania poszczególnych funkcji. Pozwala on na ewidencjonowanie danych pracowników od momentu zatrudnienia.
Ponadto, agreguje wszystkie dane dotyczące danej osoby na jednym rekordzie, jednocześnie umożliwiając ich archiwizację oraz anonimizację. Jego użytkownicy chwalą sobie przejrzystość wydruków, które można wygenerować, korzystając z narzędzi do ich personalizacji.
Omówione wyżej programy, to jedne z najpopularniejszych rozwiązań w tym sektorze. Na polskim rynku popularnością cieszą się również Promax Płatnik, TETA HR, R2płatnik czy LeftHand Kadry i Płace, a to jeszcze nie wszystkie dostępne na rynku rozwiązania.
Przed zdecydowaniem się na konkretny program, pobierz wersje testowe i zobacz, na którym z nich pracuje Ci się najlepiej. Wielu dystrybutorów oferuje również w pakiecie (lub za niewielką dopłatą) wdrożenie i/lub szkolenie pracowników z obsługi danego programu kadrowo-płacowego.