(Zaktualizowano: 2 lipca, 2023)

Mieszanki poplonowe pozwalają wprowadzić nowe gatunki roślin do płodozmianu. Dzięki temu można pozytywnie wpłynąć na strukturę gleby oraz wykreować odpowiednie warunki wzrostowe dla roślin następczych. Z czego składa się jednak mieszanka poplonowa?

Co składa się na mieszankę poplonową?

Wybór mieszanki poplonowej powinien być związany z tym, do czego się ją wykorzysta. Jednym z najbardziej znanych produktów na rynku są poplony uniwersalne. Można jednak znaleźć również produkty przeznaczone pod rośliny strączkowe czy zboża. Niektóre też wzbogacają glebę o ściśle określone składniki. W sklepach dostępne są również takie mieszanki, które stanowią wsparcie podczas walki z chorobami i pasożytami.

W naszym sklepie znajdziesz mieszankę poplonową iNmaxiMaize, która składa się w 80 proc. z roślin bobowatych, z 10 proc. z roślin faceliowatych oraz z kolejnych 10 proc. z roślin astrowatych. Innymi słowy, można w niej znaleźć groch siewny, facelię oraz słonecznik. W szczególności polecamy ją do płodozmianów ze zbożami jarymi oraz kukurydzą. Możesz mieć pewność, że poprawi ona strukturę gleby oraz zwiększą w polach możliwość gromadzenia wody, co jest tak istotne w walce z coraz częściej pojawiającymi się suszami. Tym samym obszary te będzie można łatwiej uprawiać.

Czym charakteryzują się rośliny z tej mieszanki? Przede wszystkim znajduje się w niej groch siewny, który poprawia stan fitosanitarny gleby, co pozwala obniżyć porażenie roślin następczych chorobami przenoszonymi przez gleby. Powoduje on rozluźnienie warstwy ornej, dzięki czemu rośliny następcze mogą głębiej się ukorzenić. Facelia błękitna nie jest natomiast szczególnie wymagająca w uprawie, do tego spulchnia ziemię i przyczynia się do poprawy jest struktury, wzbogaca ją również w próchnicę. Skutecznie hamuje też rozwój chwastów. Z kolei słonecznik reguluje temperaturę gleby oraz ogranicza jej parowanie, do tego – podobnie jak facelia – ogranicza wykształcanie się chwastów. Okrywa w pewien sposób glebę, dzięki czemu woda z opadów łatwiej się gromadzi, niwelując tym samym wysuszanie gleby.

Po co stosować mieszanki poplonowe?

Mieszanka poplonowa wykorzystywana jest kilku podstawowych celach. Przede wszystkim mają one na celu zaopatrzenie gleby w wartościowe składniki odżywcze, w tym również w próchnicę. Dzięki temu gleba nie staje się jałowa. Co więcej, wpływają one na lepszą retencję wody oraz na mniejszą erozję gleby – wynika to z tego, że korzenie poplonu zabezpieczają ziemię przed wypłukiwaniem. Oprócz tego chronią ziemię przed zachwaszczeniem.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *