Montaż Paneli
(Zaktualizowano: 1 lutego, 2022)

Panele podłogowe to jedne z najchętniej wybieranych materiałów wykończeniowych na podłogi. Nie bez przyczyny. Są przystępne cenowo, a poza tym szybkie i łatwe w montażu. Dzięki temu przy minimum umiejętności i niewielkiej ilości poświęconego czasu możemy zaoszczędzić na robociźnie bez ryzyka, że efekt gotowej podłogi nie spełni naszych oczekiwań.

Panele podłogowe to jedne z najchętniej wybieranych materiałów wykończeniowych na  podłogi. Nie bez przyczyny. Są przystępne cenowo, a poza tym szybkie i łatwe w montażu.  Dzięki temu przy minimum umiejętności i niewielkiej ilości poświęconego czasu możemy  zaoszczędzić na robociźnie bez ryzyka, że efekt gotowej podłogi nie spełni naszych  oczekiwań.

Jak położyć panele podłogowe, żeby móc cieszyć się z ładnej i estetycznie wykonanej  posadzki przez lata? Na co zwrócić uwagę i jak przygotować się do pracy? Sprawdź!

Zobacz też: Największe zwierzęta na świecie

Jak kłaść panele – kierunek i rozplanowanie elementów

Układanie paneli podłogowych nie wymaga zachowania szczególnych zasad jeśli chodzi o  kierunek. Panele z powodzeniem można mocować zarówno równolegle, jak i prostopadle do  okna. Zwykle kierunkuje się je w zależności od tego, jaki efekt wizualny chce się uzyskać. W  wąskich i długich pomieszczeniach lepiej prezentują się panele ułożone wzdłuż krótszych  ścian, natomiast w szerokich i krótkich – odwrotnie.

Jeśli pomieszczenie ma kształt zbliżony do kwadratu, lepiej kłaść panele prostopadle do  ściany z oknem. Wówczas światło nie podkreśla łączeń.

Jak układać panele? Niezbędne narzędzia i materiały

Zanim przystąpimy do układania paneli, musimy zgromadzić niezbędne materiały i  narzędzia. Będą to:

  • panele;
  • listwy przypodłogowe i wykończeniowe;
  • podkład (jeśli jest potrzebny);
  • folia paroizolacyjna;
  • kliny dystansowe;
  • wyrzynarka lub gilotyna;
  • gumowy młotek i drewniany klocek do dobijania paneli;
  • ołówek;
  • miarka;
  • taśma klejąca.

Zobacz też: Co to jest folklor?

Układanie paneli krok po kroku

Jak położyć panele podłogowe w prawidłowy sposób? Układanie paneli należy zacząć od  przygotowania podłoża – musi być równe i suche oraz stabilne. Wówczas możemy  przystąpić do rozłożenia folii (w formie wanny) i sklejenia jej taśmą klejącą. Na tak  przygotowanej warstwie rozkładamy podkład.

Krok 1. Pierwszy rząd paneli.

Jeśli panele wymagają przycięcia na szerokość, to właśnie pierwszy rząd powinien być tym,  który należy dociąć na potrzebny wymiar. Układamy go pamiętając o dylatacji – w tym celu  używamy klinów dystansowych między pierwszym rzędem a ścianą.

Poszczególne elementy należy łączyć krótszymi bokami – trzeba umieścić pióro jednego  panelu we wpuście znajdującego się już na podłodze pod kątem około 70 stopni i opuścić  panel na podłogę.

Zobacz też: Fotografia odzieży jako wsparcie sprzedaży online

Krok 2. Drugi rząd paneli i kolejne.

Układanie rzędu drugiego zaczynamy od dociętego na długość ostatniego panelu w rzędzie  pierwszym. Zamocowane panele dobijamy do pierwszego rzędu na całej długości. Cykl  powtarzamy aż do ostatniego rzędu paneli.

Krok 3. Prace wykończeniowe

Po skończonej pracy usuwamy kliny dystansowe, odcinamy nadmiar folii i instalujemy listwy  przypodłogowe oraz wykończeniowe – w miejscach łączenia paneli z innym rodzajem  podłogi.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *