Kontrakty CFD – na czym polegają, jak i gdzie w nie inwestować? Najważniejsze informacje

admin
Przez admin

Dla jednych inwestowanie pieniędzy na rynkach kapitałowych to pasja, dla innych sposób na oderwanie się od rzeczywistości, jeszcze inni traktują to jako główne źródło zarobku. Niezależnie od motywacji kluczowe jest zrozumienie tego, jak działa rynek i poznanie najważniejszych pojęć z nim związanych. Choćby takiego jak kontrakty CFD, z którymi z pewnością spotkał się każdy inwestor.

Kontrakty CFD – na czym polegają, jak i gdzie w nie inwestować? 

Z roku na rok wzrasta liczba osób, które podejmują decyzję o wejściu na rynek inwestycyjny z osobistym kapitałem. Nie jest to żadne zaskoczenie, ponieważ w obecnych czasach nieopłacalne jest już trzymanie oszczędności na koncie bankowym. Inwestując środki trzeba jednak liczyć się z tym, że idzie za tym nie tylko szansa na wygraną i osiągnięcie zysku, ale też ryzyko ich utraty. 

Kontrakty CFD – co to takiego?

Jednym z kluczowych pojęć związanych z inwestowaniem w różnego typu instrumenty są tzw. kontrakty CFD, czyli nic innego, jak kontrakty na różnicę kursową (od angielskiego Contract for Difference). Jest to swego rodzaju umowa między dwiema stronami, w której jedna ze stron zobowiązuje się do rozliczenia kwoty równej właśnie różnicy pomiędzy wartością aktywa przy otwarciu pozycji a jej zamknięciu. Mamy więc tutaj do czynienia z możliwością grania nie tylko na wzrosty, ale i spadek kursu. Kontrakty CFD wykorzystuje się głównie na rynku Forex, na giełdzie kryptowalut, ale także w odniesieniu do bardziej tradycyjnych instrumentów takich jak choćby akcje giełdowe. Warto przyjrzeć się nieco bliżej temu, w jaki sposób można zawrzeć kontrakt CFD i czym objawia się to w praktycznym wymiarze. 

Zobacz:  Czy warto sięgać po pożyczki online?

Jak działają kontrakty CFD?

W przypadku kontraktów CFD nie dochodzi więc do realnej zmiany właściciela danych aktywów. Tego rodzaju mechanizm inwestowania ma charakter czysto spekulacyjny, a więc w praktyce tylko obstawia się to, jak zachowa się kurs. Wszelkie zmiany na rynkach można śledzić dzięki profesjonalnej platformie tradingowej, np. od Saxo, która zapewnia dostęp do światowych parkietów. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat wypróbuj tutaj i zobacz, jakie korzyści przynosi korzystanie z takiego systemu. Większość inwestorów zawierając kontrakty CFD stosuje też mechanizm dźwigni finansowej, czyli lewarowania. Pod pojęciem tym rozumiemy sytuację, w której można podnieść wartość całej inwestycji nawet kilkakrotnie, ale bez konieczności wpłacania całej kwoty. Daje to okazję do wyższego zarobku, ale proporcjonalnie rośnie też skala możliwej straty. 

Inwestowanie w CFD – wady i zalety 

Do niewątpliwych atutów kontraktów CFD należy ich ogólna dostępność, możliwość inwestowania w różne aktywa bazowe, w tym akcje, waluty, obligacje, krypto i wiele innych. Ponadto niski próg wejścia, elastyczność i transparentność. Minusem jest oczywiście idące za tym ryzyko utraty pieniędzy, dlatego trzeba być czujnym, w pełni skoncentrowanym i w porę reagować na zmieniające się okoliczności. Podstawą jest odpowiedzialna gra za pomocą wszelkich dostępnych narzędzi, która opiera się na dokładnej analizie swoich możliwości.  

Udostępnij ten artykuł
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *