Rozwój telemedycyny umożliwił świadczenie zdalnych konsultacji lekarskich podczas których można uzyskać poradę lekarską, zwolnienie lekarskie, skierowanie na badania oraz do poradni, a także e-receptę. Jest to rozwiązanie, który cieszy się coraz większą popularnością. Zatem na co należy zwrócić uwagę korzystając z przychodni online? Jakie są wady oraz zalety takiego rozwiązania? Na jakie leki można otrzymać e-receptę?
Przychodnie online – czy są legalne?
W sieci można znaleźć wiele przychodni online, m.in. Medspan Centrum Medyczne, którego strona internetowa jest dostępna pod adresem: https://medspan.pl/. Serwis umożliwia zrealizowanie e-konsultacji lekarskiej. Czas oczekiwania na e-wizytę wynosi średnio kilkadziesiąt minut.
Jest to jedna w wielu placówek, która specjalizuje się w świadczeniu zdalnych konsultacji z lekarzem. Dzięki rozwiązaniom, które wprowadziło Ministerstwo Zdrowia, pacjent bez wychodzenia z domu może otrzymać e-receptę na wskazane leki, a także zwolnienie lekarskie (jeżeli są wskazania). Medspan jest podmiotem leczniczym, który jest wpisany do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą, więc ma podobne uprawnienia jak każda inna placówka medyczna, lecz warto pamiętać, że nie wszystkie serwisy umożliwiające e-konsultacje są podmiotami leczniczymi. W regulaminie lub na stronie powinna być odpowiednia informacja, więc warto to sprawdzić przed realizacją konsultacji.
Głównie to lekarze pracują w ramach zdalnych konsultacji, więc mają uprawienia do wystawiania recept przez internet, a także e-ZLA. Czasami porady mogą świadczyć pielęgniarki oraz położne.
Recepta przez internet jest niewątpliwe najpopularniejszą usługą, ponieważ umożliwia uzyskanie e-recepty nawet w kilkanaście minut.
Większość placówek online działa legalnie i przestrzega obowiązujących przepisów. Warto pamiętać, że każda placówka medyczna podlega kontroli.
Przeczytaj również: Dom szkieletowy czy ma swoją datę ważności?
Recepta online na tabletki antykoncepcyjne
W ramach e-konsultacji lekarskiej można otrzymać receptę online na wiele leków. Oczywiście muszą być wskazania do stosowania danego medykamentów. Lekarz jest osobą decyzyjną, więc jeżeli stwierdzi, że są przeciwwskazania to może odmówić wystawienia e-recepty lub zaproponować inny lek. W świetle obowiązującego prawa, sprzedaż e-recept jest nielegalna, więc warto mieć na uwadze ten aspekt, ponieważ w sieci można znaleźć negatywne komentarze z których wynika, że pacjent nie otrzymał e-recepty.
Główną grupą osób, które korzystają z usług e-wizyt lekarskich są kobiety, które stosują tabletki antykoncepcyjne. Jak wiadomo – muszą one być zażywane regularnie i czasami są stosowane nawet przez wiele lat, dlatego kobiety decydują się skorzystać z usług e-recept online. Twierdzą, że jest to oszczędność czasu, a także e-konsultacja jest tańsza niż wizyta stacjonarna w gabinecie ginekologicznym. Na stronie https://medspan.pl/sklep/antykoncepcja/ jest dostępny przykładowy formularz medyczny, który zawiera niezbędne pytania. Jest tam również pytanie związane z datą wizyty stacjonarnej – ma to na celu zniwelowanie sytuacji w której kobieta korzysta tylko z usług e-konsultacji lekarskich. Badania profilaktyczne muszą być realizowane, dlatego kobieta przynajmniej raz w roku powinna skorzystać z tradycyjnej wizyty u ginekologa.
Podczas e-konsultacji można uzyskać e-receptę na tabletki hormonalne, a także na inne leki, które są stale przyjmowane. Mogą to być preparaty do stosowania w ramach leczenia nadciśnienia tętniczego krwi, niedoczynności tarczycy, czy też mające zastosowanie w chorobach dermatologicznych.
Należy pamiętać o tym, że z recepty online powinny korzystać osoby, których stan zdrowia jest stabilny i które regularnie korzystają z wizyt stacjonarnych.
Doraźna pomoc w weekend
Większość placówek online jest czynna nawet w weekendy oraz święta, czyli jest możliwość skorzystania z usług konsultacji w sytuacji w której dostęp do lekarza jest utrudniony. Jest to szczególnie istotne podczas, gdy kobieta potrzebuje zażyć pigułkę po. Tabletkę dzień po https://medspan.pl/sklep/tabletka-po/ należy zastosować najszybciej od momentu incydentu, dlatego placówki, które są czynne 24/7 umożliwiają uzyskanie e-recepty na antykoncepcje awaryjną nawet w nocy. Oczywiście usługa nie gwarantuje otrzymania recepty. Jeżeli będą jakieś przeciwwskazania to lekarz odmówi wystawienia e-recepty, przekazując odpowiednie zalecenia lub kierując na wizytę stacjonarną.
Należy pamiętać o tym, że zdalne usługi e-konsultacji lekarskich mają ograniczenia, ponieważ nie można przeprowadzić badania fizykalnego, dlatego nie zawsze ta forma kontaktu z lekarzem będzie odpowiednia. Z usług również nie powinny korzystać osoby, które są w stanie zagrożenia życia, czyli z dusznością, wstrząsem anafilaktycznym, drgawkami i wieloma innymi objawami, które wymagają pilnej interwencji lekarskiej. W kilkanaście minut można uzyskać e-receptę, lecz należy pamiętać o tym, że początek działania wielu tabletek jest zdecydowanie dłuższy niż leki podane dożylnie.