Tomograf weterynaryjny
(Zaktualizowano: 23 grudnia, 2021)

Obrazowanie medyczne jest ważnym elementem diagnostyki weterynaryjnej, które pozwala na niezwykle precyzyjne określenie urazów czy zmian chorobowych. Coraz częściej obok tradycyjnego zdjęcia RTG zastosowanie w rozpoznaniu schorzeń znajdują również nowocześniejsze technologie, takie jak tomografia weterynaryjna. Jak przygotować swojego pupila do tego typu badania? I jak tomografia zwierzęcia wygląda w praktyce?

Zobacz też: Największe zwierzęta na świecie

Tomograf weterynaria – przygotowanie zwierzaka do badania

Tomografia komputerowa zwierząt przebiega podobnie, jak ma to miejsce w przypadku ludzi, chociaż różni się jednym zasadniczym elementem. Musi być ona przeprowadzona pod znieczuleniem ogólnym. Tym samym nasz pupil będzie musiał otrzymać narkozę. Z tego powodu już na około 8 godzin przed badaniem musi pozostać na czczo (koty / małe psy). W przypadku dużych psów czas ten należy wydłużyć do około 15 – 24 godzin.

Na około cztery godziny przed badaniem należy również zaprzestać podawania wody. Ponadto w zależności od skanowanego obszaru ciała wskazane będzie wcześniejsze wykonanie i zabranie ze sobą jego zdjęcia RTG wraz z opisem. Bardzo często wymaga się także wcześniejszego wykonania badania laboratoryjnego (np. morfologia, kreatynina, biochemia-alt). Należy zadbać również o opróżnienie pęcherza swojego zwierzęcia przed badaniem.

Zobacz też: Czy można złagodzić ostry smak papryczek chilli?

Czas badania tomografem weterynaryjnym i jego przebieg

Czas badania tomografem może wynieść od około 1,5 godziny do 2 godzin. Składa się na niego zarówno podanie narkozy, jak i kontrastu, jeśli jest on wymagany, a także odpowiednie ułożenie zwierzęcia na stole aparatu TK (zob. tomograf weterynaria) oraz wykonanie skanowania. Po zakończeniu tomografii należy poczekać na pełne wybudzenie czworonoga z narkozy.

Na wyniki tomografii weterynaryjnej czeka się zazwyczaj kilka dni. Badanie musi bowiem opisać radiolog. Ważne jest także, aby przez kilka godzin po samej tomografii zapewnić zwierzakowi spokój, ograniczyć jego aktywność i nie dawać mu jedzenia. Można jedynie podać mu niewielkie ilości wody.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *