(Zaktualizowano: 24 października, 2023)

Zastanawiasz się, jak ochronić własność intelektualną przed zapędami konkurencji? Chcesz zgłosić wynalazek do urzędu patentowego, lecz nie znasz skomplikowanych przepisów w zakresie ochrony znaków towarowych? Przedstawiamy poradnik, w którym wyjaśnimy najważniejsze kwestie związane ze zgłoszeniem produktu, loga lub grafiki do organów państwowych. Dowiedz się, jak wygląda ta procedura i kto może Ci pomóc w przejściu wszystkich formalności.

Dlaczego warto mieć swój patent?

Zaprojektowałeś i stworzyłeś produkt, który odnosi ogromne sukcesy na rynku? Przygotuj się na próby jego skopiowania przez konkurencję! Zgłoszenie wynalazku do urzędu patentowego staje się koniecznością w świecie, gdzie powielanie czyjejś pracy to model operacyjny wielu firm.

Nie chcesz, aby ktoś inny mógł czerpać korzyści z Twoich innowacji? Zainteresuj się prawem ochrony znaku towarowego i wstąp na ścieżkę rejestracji do patentu. W dalszej części poradnika przedstawimy, jak to zrobić!

Jak działa procedura patentowa?

Punktem wyjścia dla uzyskania prawnych zabezpieczeń przed konkurencją jest zarejestrowanie przedmiotu w krajowych organach. Nawet jeśli interesuje Cię międzynarodowa ochrona znaku towarowego, pierwsze kroki powinieneś skierować do urzędu patentowego w Polsce. Zgłoszenie wynalazku rozpoczyna się w momencie złożenia wymaganych dokumentów i dostarczenia zgody na niezależne badania.

Organ państwowy zajmujący się Twoją sprawą podejmuje działania w kierunku oceny innowacyjności i potencjału zastosowania Twojego wyrobu. Cała procedura może potrwać nawet 18 miesięcy, dlatego uwzględnij ten czas w swoich planach rynkowych.

Zakres ochrony po opatentowaniu

Zastanawiasz się, czy mechanizmy obrony przed nielegalną konkurencją mają swoje ograniczenia? Musisz wiedzieć, że samo zgłoszenie wynalazku do urzędu patentowego nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa własności intelektualnej. Ochrona znaku towarowego ma bowiem ściśle określony zasięg terytorialny i czasowy.

Maksymalna długość patentu została ustalona na 20 lat. Procedura rejestracyjna determinuje terytorium, na którym dany towar będzie podlegał zabezpieczeniu. Jeśli chcesz, aby Twój wysiłek nie został wykorzystany przez podmioty trzecie do stworzenia alternatywnej wersji produktu, powinieneś rozważyć patent międzynarodowy.

Kompleksowa ochrona znaku towarowego warta jest dodatkowej opłaty. Uzyskaj fachową pomoc przy zgłoszeniu wynalazku do urzędu patentowego i zyskaj gwarancję sprawnego procesu, po którym Twoja własność otrzyma międzynarodowe zabezpieczenie prawne.

Skorzystanie z usług firmy zewnętrznej przy zgłaszaniu wynalazku do opatentowania

Rozważasz przekazanie procedury stronie trzeciej i uzyskanie wsparcia w całej rozciągłości procesu rejestracji? Firma Patpol to kancelaria patentowa z wieloletnim doświadczeniem, która specjalizuje się w zgłoszeniach wynalazków i znaków towarowych do urzędów polskich i unijnych. Wejdź na stronę www.patpol.pl i skontaktuj się z ekspertami, którzy zadbają o ochronę wytwarzanych przez Ciebie produktów w Polsce i za granicą!

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *