Kuchenka gazowa czteropalnikowa
(Zaktualizowano: 25 lutego, 2023)

Chłodne miesiące to bardzo intensywny czas pracy instalacji grzewczych, które w szczególności podczas silnych mrozów działają na pełnych obrotach. Dzięki stosowaniu odpowiednich systemów i zabezpieczeń, a także przemyślanej izolacji okien i drzwi możemy w dość łatwy sposób utrzymywać komfort termiczny we wnętrzach. Należy jednak pamiętać o tym, że takie instalacje mogą niestety zawodzić, a nadmierne zabezpieczanie okien doprowadzić do zamknięcia dopływu tlenu z zewnątrz. Jedną z najniebezpieczniejszych sytuacji jest nieszczelność elementów systemu grzewczego i wydzielanie gazu oraz tlenku węgla, który przedostaje się do naszych wnętrz, co grozi tragicznymi konsekwencjami. Dowiedz się, jak zapobiegać tym niebezpieczeństwom oraz dlaczego czujnik gazu i czadu mogą uratować życie.

Czad w mieszkaniu – dlaczego jest tak niebezpieczny?

Niebezpieczne związki, jakimi są gaz i czad mogą pojawić się niespodziewanie w naszych mieszkaniach, a ich obecność może doprowadzić do tragicznych skutków. Czad, czyli tlenek węgla jest silnie trującym gazem. Jego cechami charakterystycznymi są bezwonność oraz bezbarwność, w związku z czym bywa on nazywany „cichym zabójcą”. Szczególnie narażeni na jego niekorzystne oddziaływanie z organizmem są ludzie starsi, osoby z problemami układu oddechowego, serca, kobiety w ciąży oraz noworodki, niemowlęta i dzieci, choć gaz ten wyrządza ogromne szkody w organizmie każdego człowieka i finalnie może spowodować śmierć nawet w pełni zdrowych osób, będących w sile wieku i niecierpiących na przewlekłe choroby. Tlenek węgla przedostając się do płuc, a następnie krwi, gdzie łączy się z hemoglobiną znacznie szybciej niż tlen, przez co uniemożliwiony jest jego transport do innych organów, w tym mózgu, co doprowadza do jego uszkodzenia związanego z niedotlenieniem. Wspomniane wysoce problematyczne cechy tego gazu – przede wszystkim bezwonność i bezbarwność powodują, że jest on niemożliwy do wykrycia przez ludzkie zmysły, a urządzeniami ratującymi życie okazują się czujniki czadu.

Osoba, do której organizmu przedostał się tlenek węgla wykazuje objawy typowe dla zatrucia o różnym stopniu, w tym mdłości, bóle głowy i innych narządów, kłopoty z oddychaniem, a nawet utrata świadomości czy przytomności. W przypadku zauważenia tego typu problemów u potencjalnie zatrutej tlenkiem węgla osoby należy zapewnić poszkodowanemu dopływ świeżego powietrza oraz rozluźnić wszelkie elementy ubioru, które mogłyby w jakikolwiek sposób hamować przepływ krwi i jednocześnie transport tlenu, w tym pasek, krawat, rękawy i biżuterie. Koniecznym jest także wezwanie służb ratunkowych, którzy otoczą taka osobę profesjonalną opieką.

Skąd w naszym mieszkaniu bierze się czad i jak mu zapobiegać?

Występowanie czadu w naszych mieszkaniach może mieć różne przyczyny. Jednym z głównych powodów jest nieszczelność instalacji grzewczych lub nieprawidłowy sposób rozpalania w piecach. Czad może ulatniać się z kominków, pieców węglowych, olejowych lub gazowych, kuchenek gazowych oraz gazowych podgrzewaczy wody. Jest efektem niepoprawnego i niepełnego spalania paliw grzewczych, do których zaliczamy między innymi: węgiel, drewno, oleje, gaz i ropę. Takie nieprawidłowe spalanie jest efektem ograniczenia dopływu tlenu, a także złej regulacji i wad instalacji grzewczej. Wśród takich wad można wyróżnić niedrożność sieci, w tym kominów, a także złą regulację urządzeń i hamowanie dostępu do tlenu.

Bardzo złymi działaniami, które mogą doprowadzić do tragicznych skutków jest niewietrzenie pomieszczeń, a także zakrywanie kratek wentylacyjnych. Ten ostatni zabieg niestety następuje w przypadku chłodnych dni, kiedy zimne powietrze przedostaje się nimi do naszych pomieszczeń. Należy pamiętać, że nie wolno ich zakrywać, gdyż jednocześnie ogranicza się wymianę powietrza w mieszkaniu. Cyrkulacja z powietrzem z zewnątrz wspomaga pozbywanie się ewentualnego tlenku węgla z pomieszczeń. Zabiegiem, który jest niebezpieczny z punktu widzenia możliwości pojawiania się czadu jest zbytnie uszczelnianie okien oraz drzwi, przez które również naturalnie przedostaje świeże powietrze z dworu.

Ulatnianie się gazu ziemnego – reakcja musi być natychmiastowa.

Gaz ziemny to kolejna substancja, z którą wielu Polaków ma do czynienia w codziennym życiu. Ogrzewanie mieszkań gazem stało się bardzo popularne i przede wszystkim wygodne, natomiast jest to substancja łatwopalna, a także trująca. Z tego względu sieci gazowe w naszych domach i mieszkaniach powinny być regularnie sprawdzane i kontrolowane. Do największych problemów związanych z ogrzewaniem gazowym należy nieszczelność instalacji, prowadząca do ulatniania się związku. Gaz ziemny mieszając się z powietrzem może doprowadzić do powstania substancji wybuchowej, natomiast do jej zapalenia przy dużym stężeniu wystarczy drobna iskierka, pojawiająca się na przykład podczas zapalania włącznika światła lub uruchamiania kuchenki gazowej.

Warto wiedzieć, że nieprawidłowo działająca instalacja gazowa może doprowadzać również do emitowania trującego tlenku węgla. Według danych rządowych w wyniku zatrucia czadem, który powstaje na skutek nieprawidłowego działania gazowych grzejników, umiera aż około 100 osób. W przypadku wydostawania się samego gazu ziemnego istnieje drobna szansa na to, że nasze receptory węchu wykryją go w pomieszczeniu. Niestety może to oznaczać, iż stężenie gazu jest już tak wysokie, że stoimy o krok przed tragedią. Gaz ziemny jest również bezbarwny, a jego zapach jest rzadko wykrywalny przez ludzki zmysł węchu.

Aby uniknąć zagrożeń płynących z wybuchu gazu ziemnego należy (podobnie jak w przypadku zapobiegania zatrucia czadem) dbać o instalacje gazowe oraz dokonywać regularnych przeglądów systemu. Trzeba także dbać o drożność systemów wentylacyjnych oraz wietrzyć wnętrza. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku warto zaopatrzyć się w czujniki gazu, które będą alarmować nas w razie wykrycia substancji. Takie czujniki powinny być instalowane zarówno przy piecu, jak i w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień, przede wszystkim w trakcie nocy.

Czujniki gazu i czadu mogą uratować życie.

Odpowiednie alarmowanie w przypadku wystąpienia problemu związanego z obecnością gazu i czadu jest niezwykle ważne i dosłownie może uratować życie mieszkańców. Dobre czujniki czadu i gazu w razie wykrycia substancji w powietrzu uruchomią wyraźny i głośny sygnał, którego nie można bagatelizować. Podjęcie odpowiednich działań umożliwi nam zapobieżenie tragedii, jednak warto wiedzieć, że wybór dobrego urządzenia jest tutaj kluczowy. Czujniki muszą spełniać wszelkie normy oraz posiadać certyfikaty, które świadczą o ich niezawodności. Czułe sensory zawiadomią nas bowiem, kiedy wykryją w powietrzu najrzadsze toksyczne związki. Aby zaopatrzyć się w niezawodne urządzenia należy skorzystać ze sprawdzonych sklepów oraz oferowanej pomocy doradców i specjalistów. Czujniki gazu i czadu od SterownikiTech.pl to gwarancja dobrego i przede wszystkim w pełni bezpiecznego wyboru.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *