naczynie dewara
(Zaktualizowano: 23 sierpnia, 2022)

Znajduje zastosowanie tam, gdzie konieczne jest utrzymanie stałej, niskiej temperatury. Dewar, bo o nim mowa, swoim wyglądem może przypominać popularny termos. Jednak różni się od tych pojemników nie tylko przeznaczeniem, ale także zaawansowaniem technologicznym. Zastanawiasz się, jak jest zbudowane naczynie Dewara? Oto garść naszych wskazówek, czym kierować się podczas wyboru zbiornika kriogenicznego.

Naczynie Dewara – czym jest i jak wygląda?

Naczynie Dewara to specjalny pojemnik, który służy do przechowywania i transportowania ciekłego azotu, helu, tlenu, a nawet argonu. Nazwa wywodzi się od nazwiska wynalazcy, który w 1892 roku skonstruował pierwszy pojemnik próżniowy.

Takie produkty najczęściej zbudowane są z aluminium. Materiał ten jest lekki i wytrzymały. Ponadto doskonale minimalizuje przekazywanie ciepła. Dewary składają się z dwóch wewnętrznych ścianek, między którymi występuje próżnia. Dodatkowo wyposażone są w zawór i szyjkę, która ułatwiają napełnianie zbiornika. Pojemniki mogą mieć różne pojemności i wiele dodatkowych funkcji.

Jakie są rodzaje naczyń kriogenicznych?

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje naczyń kriogenicznych. Są to:

– dewary transportowe – produkty charakteryzują się wąskim wlotem, który ogranicza straty azotu przez parowanie. Ponadto pojemniki nie mają wewnętrznego wyposażenia. Naczynia są gładko zakończone, co ułatwia zarówno ręczne opróżnianie, jak i przy pomocy specjalnych urządzeń.

– dewary biologiczne – zbiorniki służą do przechowywania i transportu  zamrożonych materiałów, takich jak gamety, tkanki, komórki i nasienie. Pojemniki mają specjalne wewnętrzne zasobniki, w których umieszcza się materiał badawczy.

Czym kierować się podczas zakupu naczynia Dewara?

Zbiorników kriogenicznych na rynku jest wiele. Wybierając naczynie Dewara zwróć uwagę na bezpieczeństwo użytkowania pojemnika, poparte odpowiednimi atestami i certyfikatami. Warto także pamiętać o doborze odpowiedniej pojemności produktu. Ta powinna być dostosowana do Twoich potrzeb. Jeśli zamierzasz przechowywać lub transportować dużą ilość substancji, postaw na naczynia o pojemności 40 litrów. 

Niezwykle istotną kwestią jest jakość wykonania i solidna konstrukcja zbiornika. Korek powinien być szczelny, aby ciecz kriogeniczna się nie ulatniała. Podczas zakupu sprawdź wagę i wymiary pojemnika.

W dewary należy zaopatrywać się wyłącznie w sprawdzonych i zaufanych miejscach. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że wybierasz zbiorniki najwyższej jakości.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *