Panele fotowoltaiczne cieszą się niemałym zainteresowaniem – coraz częściej możemy je zauważyć zarówno na dachach prywatnych domów, jak i firm. Aby instalacja działała prawidłowo – niezbędne jest jej odpowiednie zamontowanie. W tym artykule dowiesz się, czym należy się kierować przy wyborze firmy fotowoltaicznej.
Serwis i gwarancja
Wiele firm fotowoltaicznych oferuje gwarancję na wykonaną pracę. Lepiej unikać tych, którzy jej nie zapewniają. Taka gwarancja najczęściej obejmuje instalację paneli fotowoltaicznych, falownika, okablowania i konstrukcji. Wówczas w przypadku wszelkich usterek – możesz zgłosić je instalatorowi.
Opieka posprzedażowa również jest coraz częściej oferowany przez firmy fotowoltaiczne, dla których fotowoltaika Kielce to chleb powszedni. Może być bezpłatny i obejmować jedynie np. wymianę części, monitorowanie konstrukcji, przegląd, czy nawet regularne czyszczenie paneli. Przed podjęciem współpracy z instalatorem, warto się upewnić co do tych kwestii. Istotny jest również czas, przez jaki będzie obowiązywać gwarancja. Im dłużej, tym oczywiście lepiej dla użytkownika.
Zobacz też: Fotowoltaika dla rolnika 2022 – czy szykują się zmiany?
Doświadczenie i renoma firmy
Zanim skorzystasz z usług danej firmy, powinieneś dokładnie ją sprawdzić. Zacznij od rządowych serwisów, w tym CEIDG oraz KRS. To właśnie tam znajdziesz informację, kiedy firma została zarejestrowana. W przypadku spółek można nawet znaleźć historie dot. finansów. Nie korzystaj z usług firmy z ryzykiem bankructwa. Możesz bowiem utracić gwarancję na montaż. Najczęściej firma, która działa na rynku od kilku lat – będzie lepszym rozwiązaniem niż dopiero co zarejestrowana działalność.
Poszukaj również opinii o instalatorach. Montując fotowoltaikę w Kielcach, z pewnością zdążyli zgromadzić zadowolonych lub zawiedzionych klientów. Najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z osobą, która korzystała z usług danej firmy. Opinie w internecie nie zawsze są prawdziwe. Jeśli znasz kogoś, kto posiada panele fotowoltaiczne w Kielcach – dopytaj o instalatora.
Zobacz też: Kurs fotowoltaika nie tylko dla elektryka
Uprawnienia instalatora
Uprawnienia instalatora fotowoltaiki mogą Ci wiele powiedzieć. Zdecydowanie najbardziej pożądane są uprawnienia OZE UDT. Certyfikat potwierdza kompetencje wykonywania mikroinstalacji, małych instalacji oraz instalacji OZE o łącznej mocy cieplnej do 600 kW.
Aby zostać certyfikowanym instalatorem, należy oczywiście ukończyć szkolenie przygotowujące do zawodu oraz egzamin. Dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku można otrzymać taki certyfikat. Uprawnienia te świadczą więc o posiadanych umiejętnościach i zdecydowanie są mile widziane u instalatorów – mimo, iż są nieobowiązkowe.
Ponadto na studiach dostępnych jest wiele kierunków, które kształcą m.in. w kierunku fotowoltaiki. To np. inżynieria odnawialnych źródeł energii. Jeśli instalator będzie posiadać wykształcenie kierunkowe, taka informacja z pewnością zostanie umieszczona na stronie internetowej i również świadczy o posiadanej wiedzy, która w tej branży jest niezbędna.