Czy szef może zmusić do wybrania urlopu?
(Zaktualizowano: 12 kwietnia, 2022)

W trakcie czasu wolnego od realizacji służbowych obowiązków zatrudniony może otrzymywać swoje wynagrodzenie lub tez nie. Każdemu obywatelowi przysługuje urlop na mocy art. 66 Konstytucji RP. Warto wiedzieć, czy szef może zmusić do udania się na wypoczynek.

Zobacz też: Jak zabezpieczyć samochód zimą? Sprawdzamy wiaty garażowe.

Standardowy urlop

Jednym z podstawowych typów czasu wolnego od pracy jest urlop wypoczynkowy. W jego obrębie wyróżnia się podstawowe i dodatkowe przerwy od wykonywanych obowiązków. Pierwszy rodzaj przysługuje wszystkim pracownikom po określonym czasie zatrudnienia. Urlopy dodatkowe należą się natomiast niektórym grupom narażonym na niekorzystne oddziaływanie czynników albo kręgom, należącym do określonej kategorii.  Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy zatrudniony ma prawo do corocznego i nieprzerwanego urlopu. Pracownik może poprosić o rozdzielenie czasu wolnego, jednak każda partia nie powinna być krótsza niż dwa tygodnie. Warto zaznaczyć, iż przełożony ma prawo odwołać urlop, jeśli obecność danej osoby wymaga okoliczności nieprzewidzianych w chwili rozpoczęcia przerwy.  Za czas wolny od wykonywanych obowiązków zatrudnionemu przysługuje standardowe wynagrodzenie.

Zobacz też: Na czym polega ubezpieczenie oszczędnościowe?

Niewskazane działania

Wielu właścicieli przedsiębiorstw uważa, iż ich obowiązek stanowi przydzielenie zatrudnionej osobie urlopu w  określonym terminie w obrębie roku kalendarzowego, w którym dana osoba nabyła prawo do wypoczynku. Nie jest to jednak prawda. Udzielenie urlopu powinno bowiem odbywać się zgodnie z przyjętym planem lub po zawarciu porozumienia z pracownikiem po otrzymaniu odpowiedniego wniosku. Jeśli zatem właściciel firmy zmusi zatrudnioną osobę do udania się na wypoczynek w odgórnie narzuconym terminie, jest to równoznaczne ze złamaniem obowiązującego prawa. Plan urlopów powinien uwzględniać przerwy od pracy, przypadające w danym roku kalendarzowym, oraz niewykorzystane wcześniej urlopy uzupełniające. W harmonogramie pomija się natomiast 4 dni przerwy od wykonywanych obowiązków, które zatrudniony wziął na własne życzenie.

Każdy pracownik ma prawo do urlopu. Właściciel firmy nie może natomiast narzucić terminu wypoczynku. W przypadku takich działań warto skorzystać z porady prawnej z prawa pracy.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *