projekt małych domów
(Zaktualizowano: 19 kwietnia, 2022)

W biurach architektów coraz częściej zjawiają się klienci, którzy proszą o projekty małych domów. Nie ma się co dziwić, ponieważ w dzisiejszych czasach taki dom to inwestycja często mniejszego kalibru niż zakup mieszkania w bloku o podobnym metrażu. Ciężko jest znaleźć u dewelopera mieszkanie o wielkości stu kilkunastu metrów kwadratowych, a jeśli już trafi ono na rynek, cena potrafi być zawrotna. Zdecydowanie taniej jest więc kupić lub wybudować mały dom. Jakie jeszcze zalety niewielkich domów można wymienić?

Zobacz też: Szalunki i grodzice – do czego służą?

Projekty małych domów wykonane przez profesjonalistów

Jeśli zależy nam na dobrym projekcie nieruchomości, na pewno warto udać się do dobrego biura architektonicznego. W takim miejscu zatrudnia się tylko specjalistów z doświadczeniem. Architekt zapozna się ze wszystkimi potrzebami klienta i przyszłych mieszkańców domu, a następnie przystąpi do przygotowania całej dokumentacji technicznej. Warto korzystać z profesjonalnych rad, ponieważ bardzo często architekt jest w stanie zaproponować ciekawe rozwiązania, które wpłyną korzystnie na aspekt użytkowy nieruchomości lub jego funkcjonalność. Nawet w niewielkim domu można zmieścić różne pomieszczenia, jeśli wykorzystamy w pełni przestrzeń i jej potencjał. Doświadczeni architekci bardzo często przygotowują projekty małych domów dla swoich klientów i doskonale wiedzą, z których rozwiązań warto korzystać. 

Zobacz też: Jak z głową zaplanować budowę domu metodą gospodarczą?

Dom a mieszkanie

Własny dom to na pewno dużo obowiązków i odpowiedzialności. Wszelkiego rodzaju naprawy i prace konserwacyjne leżą w gestii właścicieli nieruchomości. Mieszaniec bloku nie musi się o to martwić, ponieważ takimi sprawami zajmuje się w jego imieniu zarządca, administrator lub spółdzielnia mieszkaniowa. Jeśli dojdzie do awarii, również trzeba zająć się nią osobiście.

Warto mieć jednak na uwadze to, jak duży komfort daje posiadanie własnej nieruchomości. Przede wszystkim, trzeba pamiętać o sąsiadach, których mieszkając w bloku mamy dosłownie za ścianą. Nie można więc mówić o zbyt dużej intymności. Mieszkając w domu, nawet niewielkim, można całkowicie zapomnieć o hałasach za ścianą lub nad sufitem. Nikt nie zagląda nikomu również w okna. Kolejną kwestią jest wielkość domu, która jest nieporównywalna w stosunku do nawet dużego mieszkania. Nie można też zapominać o tym, że każdy dom, również ten najmniejszy ma dostęp do własnego terenu. Można odgrodzić się od sąsiadów przy pomocy płotu lub żywopłotu i zaaranżować ogród w wybrany przez siebie sposób. Jeśli zdecydujemy się na dom z garażem lub wiatą garażową, nie trzeba się również martwić o to, czy znajdziemy danego dnia miejsce do pozostawienia auta w bezpieczny sposób. Mieszkańcy bloków nie zawsze mają możliwość wykupienia garażu, szczególnie w starszych nieruchomościach. Codzienne poszukiwanie miejsca parkingowego to dla nich istna zmora. Dlatego większość osób decyduje się na budowę małego domu, zamiast zakupu wielkiego mieszkania.

Zobacz też: Księgowość w spółce z o.o.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *