(Zaktualizowano: 2 sierpnia, 2023)

Autostrady i drogi szybkiego ruchu w wielu krajach Europy są płatne. To dzięki tym pieniądzom mogą być utrzymywane w doskonałym stanie, z czego korzystają nie tylko obywatele, ale również obcokrajowcy. Zakup winiet do Austrii czy Węgier jest więc niezbędny, jeśli planujesz wyjazd w tamtym kierunku. Jakie zasady obowiązują w tym pierwszym z wymienionych krajów? Dowiedz się i podróżuj legalnie!

Na jakie pojazdy wymagane są winiety w Austrii?

Każdy kraj ma nieco inne zasady w kwestii tego certyfikatu. Jeśli chodzi o zakup winiet, Austria wymaga go nie tylko dla samochodów osobowych i ciężarowych, ale również dla motocykli. Podobnie rzecz ma się na Węgrzech. Jeśli planujesz podróż przez oba te kraje, musisz zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi tych certyfikatów, ponieważ zasady ich używania mogą być nieznacznie zmienne.

Czy winiety trzeba naklejać na szybę?

Obecnie wciąż jeszcze można zakupić je w formie papierowej naklejki – w Austrii jest ona wymagana, ponieważ za nie naklejenie jej na szybkę samochodu również możesz dostać mandat! Na Węgrzech nie jest to już wymagane – wystarczy mieć taki dokument przy sobie w razie kontroli.

Dlaczego warto postawić na e-winiety?

W dobie coraz powszechniejszej cyfryzacji braki autostradowe stały się niepotrzebne, ponieważ każdy samochód wjeżdżający na autostradę można przeskanować przy pomocy kamer i sprawdzić, czy został on zarejestrowany i opłacony. Warto więc pamiętać o czymś takim jak winieta. Węgry, Austria, Czechy, Słowacja, Szwajcaria czy Bułgaria wymagają takiego certyfikatu, jednak można go zakupić w formie elektronicznej i przechowywać w swoim telefonie czy laptopie w postaci PDF-u.

Co warto wiedzieć przed zakupem e-winiety w Austrii?

Taki certyfikat dla swojego auta lub motocyklu można zakupić w specjalnych punktach sprzedaży lub w oficjalnym sklepie z opłatami drogowymi ASFINAG. Należy jednak pamiętać, że wybierając tę drugą opcję, winieta w Austrii będzie ważna dopiero 18 dni od momentu zakupu, co ma związek z zapisami prawa dotyczącymi konsumentów. Możesz skorzystać z tej opcji, jeśli planujesz podróż dopiero za kilka tygodni. Gdy jednak zależy Ci na czasie, wybierz ten pierwszy sposób – wówczas natychmiastowo po wniesieniu opłaty elektronicznej otrzymasz na maila stosowne potwierdzenie, które będzie ważne przez zadeklarowany w momencie rejestracji czas.

Na jakich drogach trzeba mieć winietę w Austrii i na Węgrzech?

Podobnie jak w Polsce, nie musisz wnosić opłaty, aby poruszać się po drogach krajowych czy wojewódzkich. Jednak jeśli wjeżdżasz na autostradę lub płatną drogę ekspresową – niezbędna będzie w Austrii oraz na Węgrzech winieta. Przed wyruszeniem gdziekolwiek dokładnie zaplanuj transport i zakup stosowne certyfikaty. Przeanalizuj swoją trasę i porównaj ją z danymi umieszczonymi na oficjalnych austriackich i węgierskich stronach. Dostępne tam mapy płatnych dróg pozwolą Ci upewnić się, czy Twoja podróż będzie przez nie przebiegała. Na wszelki wypadek zakup jednak ten dokument – to niewielki wydatek, a może Cię uchronić przed karą finansową!

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *