klimatyzacja
(Zaktualizowano: 26 maja, 2022)

Nawet w polskim, umiarkowanym klimacie trudno wyobrazić sobie auto bez klimatyzacji. Właściciele pojazdów są przyzwyczajeni do jej używania. W gorące dni upał negatywnie wpływa na koncentrację kierowcy, a dla pasażerów dłuższa podróż zamienia się w wizytę w saunie. Klimatyzacja do sprawnego działania wymaga regularnego serwisu, łącznie z odgrzybianiem, bo w przeciwnym razie staje się mniej skuteczna, a w dodatku groźna dla zdrowia. Jak często należy serwisować klimatyzację? Jak zrobić to prawidłowo?

Zobacz też: Czym kierować się przy wynajmie samochodu?

Dlaczego regularne serwisowanie klimatyzacji jest niezbędne?

Kierowcom zdarza się odkładać serwis klimatyzacji na później. W takim przypadku teoretycznie wszystko działa sprawnie, jednak wewnątrz instalacji tworzy się wilgotne, sprzyjające rozwojowi bakterii, grzybów i innych szkodliwych drobnoustrojów środowisko. W efekcie klimatyzacja działa jak rozpylacz, co może doprowadzić do infekcji, reakcji alergicznych i jest bardzo niekorzystne dla dróg oddechowych, szczególnie z punktu widzenia astmatyków i alergików. Nieregularny serwis klimatyzacji przyspiesza także eksploatację tego mechanizmu, co obniża jego skuteczność, a prędzej czy później prowadzi do awarii. Zagrzybioną klimatyzację można poznać po nieprzyjemnym zapachu.

Jak często należy serwisować klimatyzację?

Klimatyzację należy serwisować raz w roku. To wystarczająca częstotliwość, aby zadbać o poprawne działanie jej mechaniki, jak również przeprowadzić skuteczną dezynfekcję, czyli odgrzybianie. Właściciel pojazdu, który nie pomija tego obowiązku może mieć pewność co do jakości powietrza w kabinie.

Zobacz też: Klimatyzacja w samochodzie – jak o nią dbać?

W jaki sposób przeprowadzić serwis klimatyzacji?

Najpopularniejszą praktyką w serwisowaniu klimatyzacji jest jej ozonowanie. Zabieg ten przeprowadza się przy pomocy specjalnych urządzeń – generatorów ozonu. Zaletą tego rozwiązania jest bezwonność ozonu oraz fakt, że z instalacji oraz kabiny zostaną usunięte wszystkie nieprzyjemne zapachy, które zdążyły się tam zgromadzić w ciągu poprzedniego roku.

Alternatywną metodą serwisowania klimatyzacji w samochodzie stanowią środki chemiczne. Odpowiednią substancję czynną podaje się wprost do nawiewów. Wykorzystywane preparaty mają właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Podobny zabieg warto zastosować na tapicerce i podsufitkach. Wadę tej metody stanowi fakt, że pozostawia po sobie zapach wykorzystywanej substancji.

Metoda chemiczna jest skuteczna, o ile odbywa się z udziałem profesjonalnych urządzeń. Tańszym rozwiązaniem są preparaty odgrzybiające w formie aerozoli, które przy pomocy dołączonej do zestawu rurki aplikuje się do nawiewów. Niestety jest to metoda niedokładna, bo preparat nie dociera do instalacji wystarczająco głęboko, aby pozbyć się wszystkich szkodliwych drobnoustrojów.

Kiedy przeprowadzać serwis klimatyzacji?

Na czyszczenie klimatyzacji można udać się do serwisu samochodowego lub samodzielnie zakupić profesjonalne urządzenie, które z czasem się zwróci. W trakcie wizyty w serwisie można dokonać też wymiany czynnika chłodniczego, jeśli zachodzi taka potrzeba. Serwis klimatyzacji w polskich warunkach najlepiej przeprowadzić wiosną. Po pierwsze przygotuje to mechanizm na zbliżające się ciepłe dni, kiedy zastosowanie klimatyzacji stanie się niezbędne. Po drugie to właśnie jesienią i zimą w klimatyzacji gromadzi się wilgoć stanowiąca siedlisko drobnoustrojów.

Nie warto bagatelizować serwisu klimatyzacji również dlatego, że jej naprawa jest kosztowna. Jeśli natomiast zajdzie taka konieczność, niezbędne podzespoły oraz preparaty służące do czyszczenia klimatyzacji można znaleźć w sklepie internetowym Apart, znanym z jakościowych i niedrogich części. Peugeot, Toyota, Skoda, Volkswagen, Fiat i inne popularne na polskich drogach marki są silnie reprezentowane w jego ofercie, ale właściciele nietypowych pojazdów także nie mają na co narzekać.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *