(Zaktualizowano: 24 sierpnia, 2023)

Każdy chce dojechać swoim samochodem do domu czy pracy w bezpieczny sposób. To wymaga jednak bardzo dobrej znajomości szeregu podstawowych informacji na temat poruszania się po drodze, a także odpowiedniego przygotowania się przed jazdą. W przeciwnym wypadku stwarza się zagrożenie zarówno dla siebie, jak i innych uczestników ruchu, a nawet pieszych. Zobacz, o jakich 5 zasadach bezpieczeństwa nie można zapomnieć podczas prowadzenia pojazdów.

1. Zachowaj odpowiednią prędkość

To oczywistość, o której niestety wiele osób nie pamięta (albo nie chce pamiętać). Tymczasem ograniczenia prędkości zostały wprowadzone po to, aby zapewnić bezpieczny przejazd kierowcom oraz swobodę poruszania się pieszych na terenie zabudowanym. Nie należy ich traktować jako wrogów, lecz sprzymierzeńców. Trzeba bowiem pamiętać, że zbyt szybka jazda znacząco wydłuża czas hamowania, a także zmniejsza kontrolę nad samochodem.

2. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania

Wbrew powszechnemu mniemaniu nie chodzi w niej o to, by nikomu na drodze nie ufać. Jest wręcz przeciwnie. Według Prawa o Ruchu Drogowym wszyscy uczestniczący w ruchu mogą zakładać, że inni kierowcy przestrzegają przepisów.

Ograniczenie zaufania dotyczy wyłącznie okoliczności wskazujących na coś przeciwnego. Jeśli więc ktoś zaczyna zachowywać się podejrzanie (np. gwałtownie przyspiesza czy zwalnia) wówczas warto – dla własnego bezpieczeństwa – zachować szczególną ostrożność, czyli np. zmienić pas lub zmniejszyć prędkość poruszania się.

3. Zwracaj uwagę na znaki drogowe

Podczas jazdy trzeba być czujnym cały czas, zwłaszcza że warunki panujące na drodze potrafią bardzo szybko się zmienić. Na szczęście w rozpoznaniu bieżącej sytuacji pomagają znaki drogowe. Dzięki nim dowiesz się o ograniczeniach prędkości, potencjalnych zakazach i nakazach, a także zbliżających się robotach drogowych i wielu innych sprawach. Dzięki temu unika się przykrych, a nawet niebezpiecznych sytuacji.

To oczywiście rodzi potrzebę znajomości znaków drogowych. Jeśli więc pamięć o niektórych z nich uleciała po zbyt długiej przerwie w prowadzeniu, zawsze można ją odświeżyć różnymi dostępnymi online testami.

4. Siadaj za kierownicę w dobrym stanie psychofizycznym

Dbając o siebie, dbasz o innych. Ta zasada dotyczy zwłaszcza kierowców. Nie należy więc siadać za kierownicę w złym samopoczuciu. Nie chodzi nawet o nietrzeźwość, ale też o przemęczenie czy chorobę. W każdym z tych przypadków spada koncentracja oraz wydłuża się czas reakcji. Lepiej więc porządnie odpocząć i wyleczyć wszystkie dolegliwości, zanim wyruszy się w nawet najkrótszą trasę.

Jak zapamiętać wszystkie zasady?

W tym celu najlepiej wesprzeć się stworzoną w tym celu aplikacją. Pozwoli ona zaznajomić się z pytaniami, które pojawiają się na egzaminie. To także dobry sposób na odświeżenie sobie podstawowych i zaawansowanych zasad panujących na drodze. Jeśli interesuje cię prawo jazdy, testy online firmy Liwonia stanowią bezcenną pomoc w przygotowaniach. Sprawdź na własną rękę, jak łatwo przyswoić sobie ogrom potrzebnych informacji!

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *