poduszka_finansowa
(Zaktualizowano: 5 maja, 2022)

Od czasu do czasu zaskakują cię nieprzewidziane wydatki, co skutkuje nadmiernym obciążeniem bieżącego budżetu? Jeśli zmagasz się z taką sytuacją dość często, warto pomyśleć o zbudowaniu poduszki finansowej. Mając dodatkowy fundusz awaryjny, bez problemu pokryjesz każdy dodatkowy wydatek – także wtedy, gdy pojawi się on nieoczekiwanie.

Poduszka finansowa to zabezpieczenie, które pozwala utrzymanie dotychczasowego standardu życia w razie nagłego pogorszenia sytuacji materialnej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby utworzyć nawet kilka takich funduszy awaryjnych – każdy z przeznaczeniem na inne cele. 

Zobacz też: Co ma wpływ na wysokość kredytu hipotecznego?

Poduszka finansowa na niespodziewane wydatki – czy warto?

Ile razy zaskoczył cię nieprzewidziany wydatek, który spowodował zachwianie płynności finansowej? Doskonale wiesz, jak problematyczne to było, dlatego warto unikać takich sytuacji. I właśnie z tego powodu warto utworzyć kolejną poduszkę finansową – tym razem z myślą o nieregularnych wydatkach. 

Taki fundusz awaryjny nie musi stanowić co najmniej równowartości 6-krotności miesięcznych dochodów – jak to zaleca się to w przypadku standardowej poduszki. Może opiewać na znacznie mniejszą kwotę – w zależności od tego, z jakimi wydatkami stykasz się. 

Zobacz też: Najbezpieczniejsze ETF-y – propozycje dla ostrożnych inwestorów

Jak zbudować poduszką finansową na nieregularne wydatki?

Budowanie funduszu awaryjnego na nieregularne wydatki może przebiegać w podobny sposób jak w przypadku standardowej poduszki finansowej. Pamiętaj, że przeszkodą wcale nie są przeciętne dochody – warto oszczędzać w miarę swoich możliwości. Liczą się nawet najdrobniejsze kwoty, które – poprzez lokowanie w różnych produktach bankowych – będzie można pomnażać.

1. Odłóż większą sumę

Zacznij od systematycznego odkładania choćby niewielkich kwot na konto oszczędnościowe. Jest to narzędzie, które pozwala zarabiać już od pierwszej złotówki. Im większe i bardziej systematyczne będą twoje wpłaty, tym większych zysków możesz się spodziewać.

2. Załóż korzystną lokatę

Gdy dysponujesz już większą kwotą, warto ulokować ją na bardziej zyskownych instrumentach, jakim są lokaty. Kalkulator pokazuje, że zyski mogą być znacznie większe w porównaniu z zyskami osiąganymi na koncie oszczędnościowym.

Za przykład niech posłuży Lokata Standard dostępna w Toyota Banku z oprocentowaniem do 3% w skali roku. Wpłacając 40 000 zł na okres 9 miesięcy, zysk wyniesie 600 zł. Im wyższa wpłacona kwota, tym większe odsetki uda się wypracować.

Aby sprawdzić, który produkt jest najbardziej opłacalny, warto wykorzystać obliczający zysk z lokaty kalkulator. Jest to pomocne narzędzie, które pomoże w podjęciu optymalnej decyzji finansowej.   

3. Nie rezygnuj z systematycznego oszczędzania

Nawet jeśli uda ci się założyć kilka lokat, nie rezygnuj z dalszego oszczędzania. Im więcej zgromadzisz środków, tym lepsze będzie twoje zabezpieczenie w razie nieprzewidzianych wydatków. Nie będą one straszne nawet wtedy, gdy nieoczekiwane koszty zaczną pojawiać się coraz częściej.

Z tego powodu warto kontynuować odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym. Dzięki temu twój fundusz awaryjny będzie pokaźny i dobrze zabezpieczy cię materialnie.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *