Ogrzewanie podłogowe jest dziś bardzo popularne. Zapewnia równomierne ogrzewanie pomieszczeń, a poranna toaleta, szczególnie w ponure dni, staje znośniejsza. Na ogrzewaną podłogę warto zdecydować się, zarówno budując nowy dom, jak i remontując leciwy. Sprawdź, jakie pytania związane z tym udogodnieniem najczęściej zadają klienci specjalistom.
Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?
Odpowiedź nie jest prosta, a na pewno niejednoznaczna. Pieniądze, jakie będziemy musieli wyłożyć, zależą od różnych okoliczności. Pod uwagę bierze się powierzchnię pomieszczeń, w których ma działać instalacja, rodzaj wybranego systemu, i koszt robocizny. Nawet użyte materiały nie są bez znaczenia. Możemy bowiem, szukając oszczędności, postawić na te z niekoniecznie górnych półek. Mata izolacyjna pod ogrzewanie podłogowe nie musi być bardzo droga.
To czy taka oszczędność rzeczywiście ma sens, to temat na inną okazję. W konkretnym wyliczeniu kosztów pomoże nam instalator. To on obejrzy pomieszczenia i sporządzi wstępny kosztorys. Istnieje ryzyko wysnucia wniosku, że bardziej opłaci nam się zainwestować w któryś z bardziej tradycyjnych systemów grzewczych. Pamiętajmy jednak, że „podłogówka” w dalszej perspektywie jest w stanie wygenerować mniej kosztów, a więc przyczynić się do oszczędności.
Jak „gęsto” poprowadzić ogrzewanie podłogowe?
Podstawowym zadaniem ogrzewania jest zapewnienie mieszkańcom domu odpowiedniej temperatury. W tym celu należy ułożyć przewody tak, by nie leżały ani zbyt daleko, ani zbyt blisko od siebie. Większe zagęszczenie oznacza umieszczenie przewodów co 10 cm.
Stosujemy je zwykle w okolicy drzwi balkonowych, okien czy ścian szczytowych. To właśnie tam dom narażony jest na największą utratę ciepła. Najbezpieczniej, czyli najcieplej jest zazwyczaj pośrodku pomieszczeń. Tam wystarczy większy (np. 15-centymetrowy) rozstaw przewodu. Kwestia jego rozsądnego rozłożenia rzeczywiście jest istotna. Gdy w ruch pójdzie wylewka na ogrzewanie podłogowe, na jakiekolwiek ingerencje będzie już za późno.
Czy „podłogówkę” położyć może każdy?
Montaż ogrzewania poprzedzany jest sporządzeniem projektu. Jest to bardzo ważne, ponieważ jak już powiedzieliśmy, po wykonaniu pracy, jakakolwiek poprawa przeprowadzonych czynności nie będzie możliwa. A raczej będzie, ale w towarzystwie kucia podłóg, ściągania, a następnie ponownego kładzenia instalacji. Z tego właśnie względu całe zadanie najlepiej powierzyć sprawdzonej ekipie. Zespołowi, który ma doświadczenie i korzysta ze sprawdzonych komponentów.
Oszczędzanie na materiałach może się wiązać z awarią instalacji, co również sprowadzi na nas widmo niszczenia podłóg, szukania źródła problemu i ingerowania w położoną dopiero co sieć. Dobrze położona „podłogówka” musi być dopasowana do budynku i do potrzeb jego mieszkańców. Końcowym etapem jest hydrauliczna regulacja całego systemu przy pomocy specjalistycznych programów komputerowych. Zapewni to jej bezawaryjność i reakcje na panujące aktualnie warunki pogodowe.
Podsumowując, ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem niemal dla każdego, ale zdecydowanie nie każdy powinien barć się za jego samodzielny montaż.