Co to jest suchy beton?
Suchy beton to mieszanka składająca się z cementu, kruszywa, piasku oraz domieszek. Aby go uzyskać należy trzymać się ściśle ustalonych proporcji, powstały materiał nie będzie płynny, dzięki temu można podawać go przez pompę. Najczęściej suchy beton używany jest w miejscach, które może mieć kontakt z gruntem, pobiera z niego wilgoć ważną do związania zaprawy.
Jak samemu zrobić suchy beton? Poradnik krok po kroku
Suchy beton bez problemu każdy człowiek może wykonać u siebie w domu. Każdy amator zabaw budowlanych powinien sobie z nim poradzić. Na opakowaniu cementu podane są wszelkie informacje na temat proporcji oraz instrukcje do wykonania. Główną informacją o której należy pamiętać jest niewykorzystanie zbyt dużej ilości wody.
Zobacz też: Jak naprawić spłuczkę w toalecie?
Proporcje suchego betonu na 1m3
Do uzyskania 1 m3 suchego betonu będziemy potrzebować następujące materiały:
- 190kg cementu
- 840 kg piasku
- 1230 kg żwiru
- 150 litrów wody
Wszystkie materiały podane powyżej należy dokładnie ze sobą zmieszać. Najlepiej wykonać to za pomocą betoniarki lub w taczce. Jeśli jednak nie mamy dostępu do materiałów lub miejsca w którym możemy zmieszać produkty do suchego betonu, warto udać się do firmy budowlanej, która dostarczy beton w odpowiedniej dla nas ilości.
Podczas stosowania suchego betonu w miejscu docelowym, należy uwzględnić jego zagęszczenie. W przypadku, gdy pominiemy ten aspekt zauważymy pęcherzyki powietrza, które mogą pojawić się w zaprawie. Jeśli wszystko wykonamy poprawnie, masa stanie się jednolita. Do utrzymania zagęszczenia na odpowiednim poziomie przydadzą się narzędzia takie jak wibratory powierzchniowe. W przypadku, gdy pojawi się woda, należy zmniejszyć intensywność jego pracy.
Zobacz też: Blachodachówka modułowa – Zalety, montaż, cena
Jaka jest cena suchego betonu?
Cena suchego betonu głównie zależy od jego jakości, natomiast ona zależy od klasy. Aby zakupić metr sześcienny suchego betonu musimy liczyć się z wydatkiem około 200 PLN. Wszystko zależy od klasy materiału, w przypadku gdy jest ona wyższa, cena również rośnie. Najoptymalniejszą cenę uzyskamy jeśli sami wymieszamy materiały, w przypadku skorzystania z usług firmy budowlanej niestety cena również rośnie.
Jak długo wiąże suchy beton?
Suchy beton uzyskuje swoją pełną wytrzymałość po około 30 dniach. Standardowo po 24 godzinach beton staje się twardy oraz suchy. Po takim czasie można się po nim poruszać, jednak nadal nie nadaje się do tego, aby postawić tam duże obciążenia. Przy dobrej pogodzie po około 2 tygodniach można rozpoczynać nad nim dalsze prace.
Suchy beton – zastosowanie
Zastosowanie suchego betonu w budownictwie jest bardzo szerokie. Beton pobiera wody z gruntu, dlatego należy go stosować w takich miejscach, które to umożliwiają. najczęściej zastosowany jest jako podkład pod różne nawierzchnie, również można go zastosować jako zamiennik tradycyjnego podłoża, należy jednak pamiętać, że musi się bezpośrednio stykać z warstwą gleby ze względu na wodę.