Jak działa przecinarka plazmowa i jakie są zalety cięcia plazmowego? Odpowiadamy

admin
Przez admin

Uzyskanie pożądanego kształtu i rozmiaru danego elementu wymaga zazwyczaj precyzyjnej obróbki materiału. W przypadku metalu i jego stopów do cięcia coraz częściej wykorzystuje się przecinarkę plazmową. W dzisiejszym wpisie chcemy więc odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, jak działa taki sprzęt. Równocześnie wymienimy najważniejsze zalety cięcia plazmowego.

Czym jest przecinarka plazmowa?

Przecinarka plazmowa to nowoczesne urządzenie do obróbki materiałów przewodzących prąd. Należą do nich m.in. stal nierdzewna i kwasoodporna, aluminium, miedź czy mosiądz. Z jej pomocą można uzyskać bardzo precyzyjne i płynne cięcie, nawet w przypadku najtwardszej stali. W rezultacie obrabiany materiał jest gładki, a odpady niewielkie. Tym samym, jeśli chodzi o funkcjonalność, tego typu sprzęt znacznie przewyższa inne narzędzia przeznaczone do cięcia. To z pewnością tłumaczy jego szerokie zastosowanie.

Jak działa przecinarka plazmowa?

Zastanawiasz się, jak działa przecinarka plazmowa?To proste! Urządzenie wytwarza bardzo wysoką temperaturę, co skutkuje powstaniem plazmy. Jest to tzw. czwarty stan skupienia, który kształtuje się w wyniku podgrzania pary wodnej, co prowadzi do jej jonizacji. Plazma doskonale przewodzi prąd elektryczny. W metodzie tej wykorzystuje się więc plazmowy łuk elektryczny o dużej energii kinetycznej. W wyniku jego zajarzenia pomiędzy przecinanym materiałem a elektrodą stal zaczyna się topić. Jednocześnie sprężone powietrze zaczyna ją wydmuchiwać, tworząc cięcie.

Zalety cięcia plazmowego

Przecinarki plazmowe są coraz częściej wykorzystywane podczas cięcia metali. Jest to głównie zasługa zalet, jakie wynikają z zastosowania cięcia plazmowego. Wśród nich wymienić można przede wszystkim:

– brak potrzeby rozgrzewania urządzenia do pracy,

– możliwość uzyskania precyzyjnego cięcia o idealnej gładkości,

– dużą skuteczność i wydajność pracy,

– możliwość cięcia materiałów o różnych grubościach,

– wąską szczelinę cięcia i minimalne straty materiału.

Udostępnij ten artykuł
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *