Dom z ogrodem to miejsce, w którym zawsze przyjemnie jest spędzać czas. Otoczenie roślin, świeże powietrze i piękne widoki sprzyjają relaksowi. Ale ogród może być atrakcyjny nie tylko za dnia, lecz również wieczorową porą – pod warunkiem klimatycznego, dopracowanego oświetlenia. Gdy na zewnątrz robi się ciemno, obecność sztucznego światła może znacząco wpływać na atrakcyjność i funkcjonalność przestrzeni. Do oświetlania ogrodów chętnie są dzisiaj wybierane lampy zewnętrzne w formie słupków czy też z odpornego na uszkodzenia tworzywa. Bardzo popularne są również latarnie ogrodowe. To wysokie, tradycyjne lampy parkowe i ogrodowe, idealne do oświetlania dużych powierzchni.
Latarnie ogrodowe – budowa i charakterystyka
Lampy ogrodowe przypominające latarnie to znakomite rozwiązanie do ogrodów prywatnych i miejskich. Są to duże, wysokie lampy stojące zapewniające funkcjonalne oświetlenie terenów zielonych wokół domu lub innego budynku. Latarnie ogrodowe to okazałe słupy oświetleniowe o wysokości 2 metrów lub więcej. Najczęściej są one zbudowane z podstawy, różnej średnicy rurek, wieńca oraz głowicy. Głowica może być wyposażona w jeden, dwa lub trzy klosze wykonane z tworzywa, których zadaniem jest równomierne rozprowadzanie światła. Słupy oświetleniowe stosowane do doświetlania przestrzeni zewnętrznej to oświetlenie całoroczne, które może służyć także jesienią i zimą. Dobrej jakości latarnie zewnętrzne są wykonane z odpowiedniego materiału, który jest przystosowany do utrudnionych warunków.
Stojące lampy parkowe – atrakcyjny dodatek do ogrodu
Latarnie ogrodowe to bardzo popularny dodatek, który pozwoli stworzyć klimatyczną, nastrojową atmosferę i wzbogacić wygląd domu. Gustowne lampy przeznaczone do ogrodu nie tylko rozświetlą przestrzeń, ale także pozwolą zachować bezpieczeństwo po zachodzie słońca. Różnorodne formy pozwalają użytkownikom dobrać produkty do ich potrzeb i preferencji. Na rynku występują oprawy parkowe o wzornictwie klasycznym oraz nowoczesnym. Dominującym kolorem wśród lamp nowoczesnych jest ciemny popiel. Ich intrygująca prostota oraz doskonała harmonia będzie znakomitą propozycją dla miłośników stylu minimalistycznego. Alternatywą mogą być wysokie latarnie ogrodowe o klasycznym wzornictwie. W przypadku tradycyjnych latarni parkowych panuje duża różnorodność pod względem kolorystycznym. Takie lampy wykonuje się zazwyczaj w kolorze czarnym; dodatkowo na ten kolor można nałożyć patyny w odcieniach mosiądzu, srebra, miedzi czy zieleni. Do produkcji klasycznych latarni ogrodowych używa się aluminium – lekkiego i zarazem bardzo trwałego tworzywa, które cechuje się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Lampy zewnętrzne w stylu latarni parkowych znajdziesz w ofercie wielu sklepów z oświetleniem. Bogaty wybór produktów z tej kategorii proponują salony stacjonarne i studia online. Obecnie dużą popularnością cieszą się na przykład latarnie ogrodowe od Lampy-Ogrodowe.pl. To godna zaufania firma, która funkcjonuje na polskim rynku od ponad 30 lat. Starannie wyselekcjonowana oferta zadowoli najbardziej wymagające gusta.
Stojące latarnie ogrodowe – jak wygląda ich montaż?
Montaż latarni ogrodowych i sposób ich podłączenia posiada kilka etapów. Ogólnie rzecz biorąc nie jest to skomplikowane zadanie, trzeba tylko postępować zgodnie z kilkoma sprawdzonymi zasadami. Dzięki temu uda się stworzyć funkcjonalną, bezpieczną i trwałą oprawę oświetleniową w ogrodzie, dobrze komponującą się z przydomowym otoczeniem. Wysokie maszty oświetleniowe należy montować na utwardzonych powierzchniach. Jeśli latarnię chcemy postawić na trawniku, trzeba najpierw wkopać w tym miejscu fundament betonowy, a następnie przykręcić do niego podstawę. Aby zaoszczędzić sobie dodatkowej