(Zaktualizowano: 23 września, 2023)

Wybierasz się w podróż samochodem do Chorwacji? Centralną Polskę od chorwackich, nadmorskich miejscowości dzieli blisko 1100 km! To wcale nie tak mało, gdy mowa o przejeździe autem. Dlatego warto dobrze zaplanować taką wyprawę, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na drodze.

Jak długo trwa podróż do Chorwacji?

W zależności od warunków panujących na drodze oraz wybranej trasy musisz się liczyć z około 12–16 godzinami jazdy. Może być to nieco uciążliwe, w szczególności, jeśli jesteś jedynym kierowcą lub podróżujesz z małymi dziećmi.

Poza solidnym zapleczem gier dla dzieciaków, muzyki i prowiantu, dobrym pomysłem jest zabukowanie noclegu np. w Austrii czy na Węgrzech. Takie rozwiązanie nie tylko pomoże Ci się zregenerować, ale da także możliwość zwiedzenia kolejnego europejskiego miasta.

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie, jadąc na Chorwację?

Potrzebne dokumenty będą się różnić w zależności od kraju Twojego pochodzenia. Jeśli jesteś Polakiem, koniecznie weź ze sobą dowód osobisty, prawo jazdy i dokument potwierdzający ubezpieczenie pojazdu za granicą. Zaleca się, aby mieć przy sobie także kartę turystycznego ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ, która umożliwia korzystanie z opieki medycznej za granicą. Ponieważ Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej, granicę przekroczysz jedynie na podstawie dowodu osobistego. Oczywiście dzieci, a także zwierzęta również mają obowiązek posiadania stosownych dokumentów potwierdzających ich tożsamość – paszportu lub dowodu.

Chorwackie autostrady – co należy o nich wiedzieć?

Podróżowanie autostradami po Chorwacji jest przyjemne i wygodne, o ile będziesz odpowiednio przygotowany. W zależności od wybranej trasy możesz po drodze natrafić na kraje, w których konieczny będzie zakup specjalnej winiety, stanowiącej dowód pokrycia kosztów autostrady. W Chorwacji ich nie ma, ale za to gdzieniegdzie są bramki, na których zapłacisz za pokonany odcinek drogi. Pamiętaj, że od niedawna walutą obowiązującą w Chorwacji nie są już kuny, tylko euro.

Drogi na Chorwacji są dość kręte, dlatego koniecznie zapnij pasy i przygotuj się na niezapomniane wrażenia. Limity prędkości są podobne jak w Polsce, nie obowiązuje za to nakaz całorocznej jazdy na światłach mijania. Zabrania się wsiadania za kierownicę osobie, która ma więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi.

Co warto zwiedzić, będąc w Chorwacji?

Jeśli planujesz samochodowe wakacje – Chorwacja jest idealnym kierunkiem! Na przykład w ofercie biura podróży Rego-Bis znajdziesz i zarezerwujesz wymarzone wczasy już jednym kliknięciem. Mając możliwość przemieszczania się, bez problemu zwiedzisz najpiękniejsze okolice tego bałkańskiego kraju. Na liście miejscowości obowiązkowych do zobaczenia z pewnością znajduje się Split, miasto znane z imponującego pałacu Dioklecjana, który został zbudowany w III wieku i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Koniecznie pojedź też do jednego z najpiękniejszych parków narodowych na świecie – Plitwickich Jezior, z kaskadami wodospadów, turkusowymi zbiornikami wodnymi i malowniczymi ścieżkami.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *