Jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji jest terapia hormonalna. Bardzo popularne są tabletki antykoncepcyjne, które mogą być jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe. Przepisuje się między innymi preparat Madinette, który zawiera dwie substancje czynne. Należy on do grupy złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Stosowanie preparatu musi być dobrze przemyślaną decyzją, trzeba wykluczyć wszystkie przeciwwskazania i poznać możliwe skutki uboczne.
Zobacz też: Pasta OLA, MP52, Palemka marki YPLON – czyli chemia gospodarcza, którą musisz mieć w swoim domu
Czym jest i jak działa Madinette?
Madinette jest złożonym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym, która zawiera w składzie etynyloestradiol i chlormadynonu octan. Lek wydaje się z przepisu lekarza, stosuje w celu zapobiegania zajścia w nieplanowaną ciążę. Na opakowanie składa się 21 tabletek powlekanych, w każdej z nich znajdują się dwa wyżej wymienione hormony w jednakowej ilości. Madinette jest produktem jednofazowym, co oznacza, że przez cały cykl nie zmienia się dawkowanie leku. Preparat przeciwdziała zapłodnieniu komórki jajowej, ale niestety nie zapewnia ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Kompleksowym zabezpieczeniem jest prezerwatywa. Pierwszą tabletkę Madinette zażywa się w pierwszego dnia cyklu miesiączkowego, działanie leku utrzymuje się podczas siedmiodniowej przerwy w stosowaniu. Jeśli kobieta z jakichś powodów nie przyjmie dawki o regularnej porze, a opóźnienie wyniesie więcej niż dwanaście godzin, to trzeba jak najszybciej zażyć pominiętą tabletkę, a kolejne przyjmować o stałej godzinie. Wiąże się to jednak z możliwością obniżenia skuteczności działania antykoncepcji hormonalnej, dlatego zaleca się podczas uprawiania seksu stosować dodatkowe zabezpieczenie. W przeciwnym razie zwiększa się ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę.
Zobacz też: Jak obliczyć odsetki i ratę kredytu hipotecznego?
Co z niepożądanymi działaniami?
Warto też wiedzieć, że palenie papierosów podczas stosowania Madinette wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia poważnych działań niepożądanych. Mogą pojawić się groźne skutki uboczne dotyczące mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych. Bardzo często zgłaszanymi skutkami ubocznymi są nudności, upławy, bóle miesiączkowe i brak miesiączki. Kobiety stosujące Madinette borykają się relatywnie często ze stanami depresyjnymi, nerwowością, drażliwością, bólem brzucha, zastojem wody w organizmie, przybieraniem na wadze, wzrostem ciśnienia tętniczego krwi. Mogą wystąpić również zawroty głowy, migrena, zaburzenia i wymioty. Rzadziej pojawiają się: zakażenie grzybicze pochwy, zmiany w piersiach, wysoka gorączka, spadek libido, brązowe plamy na twarzy, zapaść krążeniowa, pokrzywka, świąd, nadmierne owłosienie, nasilone krwawienia miesiączkowe, PMS, zakrzepy krwi w żyłach.