Zakup nowego auta to zdecydowanie większy wydatek niż kupno roweru, książki czy nawet takich przedmiotów jak smartfon lub laptop. Planując zakup pojazdu z salonu, warto się odpowiednio przygotować, by potem nie żałować nabytku. Na jakie kwestie musisz zwrócić uwagę, nim wyjedziesz z salonu swoim nowym samochodem?
Koszty eksploatacji pojazdu
Kupując samochód przede wszystkim zwróć uwagę na koszty jego eksploatacji. Ile jeździsz i jak wiele kilometrów w skali roku czy miesiąca zdarza Ci się pokonać? Czy faktycznie potrzebujesz pojazdu o tak dużym silniku? Zastanów się dokładnie nad tymi kwestiami: początkowa cena zakupu samochodu to dopiero pierwsza część kosztów, jakie faktycznie poniesiesz w związku z jego posiadaniem. Postaraj się wybrać model jak najbardziej ekonomiczny i dopasowany do Twojemu stylu jazdy, a także potrzeb.
Zobacz też: Dlaczego warto inwestować w Google Ads?
Wyposażenie: co naprawdę Ci się przyda?
Sprzedawcy w salonach samochodowych mają to do siebie, że słuchają… czasami. Głównie wtedy, gdy chcemy dobrać coś ponad podstawową opcję. Dlatego też gdy proponują Ci kolejne elementy wyposażenia samochodu, zamiast ślepo podążać za propozycjami sprzedającego, który wychwala dosłownie każdą opcję dodatkową – zatrzymaj się i pomyśl przez chwilę. Jeśli będzie taka potrzeba, poproś o chwilę do namysłu. Czy rzeczywiście potrzebujesz wszystkich tych dodatkowych elementów wyposażenia? Pamiętaj, że generują one koszty, które podnoszą ostateczną kwotę, jaką musisz zapłacić za samochód. Jeśli jednak wiele podróżujesz, a opcjonalne wyposażenie może okazać się naprawdę przydatne – sprawdź pożyczki na raty: dzięki nim bez większych trudności poradzisz sobie nawet z większymi kosztami.
Zobacz też: Jak obniżyć koszt drogich wakacji
Funkcjonalność kontra wygląd – co wygrywa?
Kolejną kwestią, która może sprawić, że Twój nowy samochód ostatecznie nie spełni Twoich oczekiwań, jest początkowa chęć podążania za wyglądem pojazdu. Weź jednak pod uwagę, że zdecydowanie większe znaczenie ma jego funkcjonalność: niezbędne wyposażenie wnętrza, rozmiar dopasowany do Twoich potrzeb, a także spalanie. Nawet najpiękniejsze auto nie zostanie z Tobą na długo, jeśli okaże się, że spala więcej niż wynosi miesięczny koszt pożyczki na raty, zaciągniętej na jego zakup!
Słuchaj sprzedawcy i… weryfikuj to, co mówi
Sprzedawcy nowych samochodów chcą po prostu sprzedać Ci pojazd, za który otrzymają prowizję. Co za tym idzie – o ile słuchanie porad tej osoby nie jest błędem, lepiej weryfikuj przedstawiane informacje, szczególnie jeśli coś brzmi zbyt dobrze by mogło być prawdziwe. Niestety, zazwyczaj właśnie tak jest.
Zobacz też: Zwrot samochodu po zakupie od osoby prywatnej w 2021 roku
Spadek wartości auta – o czym warto pamiętać?
Jeśli planujesz sprzedaż auta po kilku latach jego użytkowania, wybierz model cieszący się dużą popularnością na rynku. To pozwoli uniknąć znaczącej utraty wartości auta. Modele rzadziej wybierane przez nabywców mogą stracić w ciągu kilku lat nawet 50% swojej pierwotnej wartości!
Pamiętaj, że nowy samochód to ogromny wydatek. Nim faktycznie dokonasz zakupu, dokładnie go przemyśl, a jeśli masz taką możliwość, przejedź się rozważanym modelem nawet kilkukrotnie. Weź również pod uwagę wspomniane przez nas kwestie. To ułatwi Ci wybór!