kurtka motocyklowa
(Zaktualizowano: 12 listopada, 2021)

Kurtka motocyklowa to tak naprawdę element wyposażenia, a nie tylko garderoba. Poza wyglądem liczą się też parametry techniczne materiału oraz jego funkcja ochronna. Czym kierować się wybierając pierwszą kurkę na motor? Podpowiadamy!

Kurtka motocyklowa to nie tylko element designu fana motoryzacji, ale odzież techniczna, która powinna spełniać określone funkcje. Można pokusić się o stwierdzenie, że to jeden z najważniejszych elementów ubioru, kiedy wsiadamy na dwa kółka. Wybierając pierwszą kurtkę na motor, warto skorzystać z oferty sprawdzonych dostawców, którzy oferują sprzęt i akcesoria najwyższej jakości, jak mking.pl.

Oczywiście najważniejszą zmienną, którą należy wziąć pod uwagę, jest rozmiar kurtki, która jak każda część odzieży nie powinna być ani zbyt mała, ani za duża. Niedopasowana kurtka nie tylko będzie niewygodna, ale w trakcie jazdy będzie krępowała ruchu i przeszkadzała w obsłudze maszyny, na co żaden kierowca jednośladu nie może sobie pozwolić.

Rodzaje kurtek na motor

W ofercie najlepszych producentów znajdziemy kilka rodzajów kurtek, które różnią się materiałem wykonania i parametrami technicznymi. Jeśli chodzi o materiał, to wybieramy między kurtkami:

  • skórzanymi,
  • tekstylnymi.

Kurtki skórzane

Skórzana kurtka jest odporniejsza na przetarcia czy uszkodzenia mechaniczne, ale z drugiej strony jest cięższa, co nie każdy motocyklista lubi. Nie sprawdzi się do każdego typu jazdy. Ciężej jest też dobrać właściwy rozmiar, bo materiał, jeśli odzież nie jest szyta na miarę, ma swoje ograniczenia. Nowocześnie wyprawiona i przygotowana skóra zapewnia jednak bardzo dobrą ochronę przed otarciami podczas upadków, ale należy liczyć się z tym, że jest droższa.

Kurtki tekstylne

Kurtki tekstylne to cała gama produktów o zróżnicowanych parametrach. Zdecydowanie łatwiej dobrać i dopasować w tym przypadku rozmiar, mniejsza jest też ich waga i niższa cena. Skoro więc mają same zalety, dlaczego porównujemy je ze skórą? Ponieważ kurtki tekstylne nie są tak odporne na przetarcia i uszkodzenia mechaniczne. Nie chronią w trakcie upadku tak dobrze, jak dobrej jakości skóra.

Kurtki z protektorami czy bez?

Protektory stanowią dodatkową ochronę motocyklisty. Jeśli wybierzemy model z wbudowanymi protektorami, należy liczyć się z tym, że kurtka jest wówczas cięższa i nieco sztywniejsza, za to zdecydowanie lepiej chroni. Kurtka z protektorami na stałe nie sprawdzi się jako wierzchnie okrycie po zejściu z motoru, ale w momencie upadku ochrona, jaką zapewnia, jest bezcenna.

Osoby, które lubią czuć się swobodnie, zwłaszcza w trakcie krótkich przejażdżek po mieście, często wybierają modele bez wybudowanych protektorów, ale z możliwością ich dodatkowego montażu, jeśli są potrzebne. Tego typu kurtki są bardzo wygodne, ale miejmy na uwadze, że w momencie upadku ochraniacze mogą się przesunąć i nie spełnią swojej funkcji. Kurtki bez protektorów są tańsze, ale do czasu, kiedy jesteśmy zmuszeni dokupić dodatkową ochronę. Wówczas bilans wydatków się zrównuje.

Funkcjonalność vs design

Nie należy ukrywać, że kurtka na motor spełnia jeszcze jedną ważną funkcję – uzupełnia stylizację i podkreśla charakter właściciela maszyny. Dlatego też inny typ odzieży wybiorą miłośnicy motorowych sportów ekstremalnych i ścigaczy, a inną ci, którzy wsiadają na chopper i czują się panami świata. Wybór jest wręcz nieograniczony, najważniejsze, aby wybierać produkty dobrej jakości i z odpowiednimi certyfikatami.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *