Karta kierowcy to dokument, który musi posiadać każda osoba kierująca pojazdem wyposażonym w tachograf. W przeciwnym razie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie można jej wsiąść za kółko. W dzisiejszym wpisie umieściliśmy krótką instrukcję, z której dowiesz się, jak wyrobić kartę kierowcy. Pokrótce wyjaśnimy również, do czego ona służy, jak długo jest ważna i ile należy czekać na jej wyrobienie.
Czym jest karta kierowcy?
Kierowca, który ma zamiar prowadzić pojazd wyposażony w tachograf cyfrowy, musi mieć ważną kartę kierowcy. Wydawana jest ona na okres 5 lat – z zastrzeżeniem, że kierowca nie straci w tym czasie ważności prawa jazdy. Zadaniem tego dokumentu jest identyfikacja kierowcy i przypisanie mu wielu istotnych danych, zarejestrowanych przez moduł tachografu.
Zobacz też: Rejestrator jazdy – 2 najważniejsze zalety jego posiadania
Jak wyrobić kartę kierowcy?
Zastanawiasz się nad tym, jak wyrobić kartę kierowcy? To bardzo proste. Wystarczy jedynie złożyć stosowny wniosek. Jego nadawcą powinien być sam zainteresowany. W związku z tym czynności tej nie może dokonać pracodawca. Dopuszczalne jest jednak zwrócenie przez niego kosztów wyrobienia dokumentu. Adresatem pisma jest natomiast Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Zadanie to wykonać można na dwa sposoby:
– w formie elektronicznej – konieczne jest przy tym posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego;
– w formie papierowej – wniosek można pobrać w urzędzie bądź też na stronie. Po wypełnieniu należy wysłać go pocztą.
Jako załączniki umieszcza się:
– kopię ważnego prawa jazdy – sprawdź przy tym, czy na pewno wszystkie dane na wniosku są zgodne z tymi znajdującymi się na dokumencie,
– fotografię kierowcy,
– kopię uregulowania opłaty za wydanie karty – należy ją wpłacić na umieszczony na stronie numer konta. Opłata ta wynosi 172,20 brutto.
Zobacz też: Co oznaczają punktowe elementy odblaskowe na jezdni?
Ile czeka się na wydanie karty kierowcy?
Na wydanie karty kierowcy oczekuje się do 30 dni roboczych. Pamiętaj jednak, że termin ten liczy się od momentu poprawnego złożenia wniosku. Oznacza to, że w przypadku podania błędnych bądź też niekompletnych informacji, czas ten może ulec wydłużeniu. Okazuje się też, że bardzo duże znaczenie może mieć również forma złożenia wniosku. Zazwyczaj termin oczekiwania wynosi odpowiednio:
– do 7 dni przy złożeniu wniosku online,
– do 3 tygodni w przypadku wniosku w formie papierowej.