Planujesz założenie własnej działalności gospodarczej i zastanawiasz się, w jaki sposób płacić podatki? Sprawdź, jakie istnieją formy opodatkowania i wybierz z nich tę, która będzie najbardziej korzystna dla Ciebie i Twojego biznesu.
Zobacz też: Najlepsze świąteczne aplikacje na telefon
Opodatkowanie – kogo dotyczy?
Płacenie podatków dotyczy każdego, kto zarejestrował swoją działalność w urzędzie. Dzieje się to w momencie wypełnienia wniosku CEIDG-1, który umożliwia legalne prowadzenie biznesu. W trakcie wypełniania dokumentu niezbędne jest wskazanie odpowiedniej formy opodatkowania. Warto chwilę wcześniej, przed rozpoczęciem wypełniania wniosku, zastanowić się, która z nich będzie najbardziej korzystna w przypadku danego przedsiębiorstwa. Do podjęcia decyzji niezbędna jest wiedza na temat rozmiaru i rodzaju działalności, a także jej formy organizacyjno-prawnej.
Dlaczego wybór formy opodatkowania jest ważny?
Wielu przedsiębiorców podkreśla, że wybranie odpowiedniej formy opodatkowania pozwoliło im na prawidłowy rozwój biznesów. To, w jaki sposób osoba rozlicza swoją działalność ma bowiem niemały wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. W niektórych przypadkach konkretny rodzaj opodatkowania może być bardzo nieopłacalny, a jego wybór może w szybki sposób doprowadzić do upadku firmy. Przed zarejestrowaniem biznesu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej należy dokładnie rozważyć formę opodatkowania i wybrać z nich tę, która będzie najbardziej opłacalna. W przypadku, gdy nie posiada się odpowiedniej wiedzy w tym temacie, warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa. Bardzo często obsługa księgowa, którą oferują zewnętrzne firmy i biura rachunkowe, na pierwszym etapie jest niezwykle pomocna w wyborze odpowiedniego rodzaju rozliczania opłat.
Zobacz też: Chwilówki – czy są dla każdego?
Forma opodatkowania – wybierz dla siebie najlepszą z nich
Opodatkowanie to sposób naliczania podatku dochodowego, który osoby prowadzącego działalność gospodarczą są zobowiązane płacić. Aby sprawdzić wybrany sposób płacenia podatków można zajrzeć na stronę Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej i zalogować się tam za pomocą Profilu Zaufanego i zaznaczyć opcję wglądu we wpis. Warto bowiem wspomnieć, że w gdy wybrana forma opodatkowania nie sprawdza się w danym przypadku, można zdecydować się na jej zmianę. Firmy takie, jak M&B Biuro Rachunkowe pomagają swoim klientom w przeprowadzeniu tej zmiany w jak najmniej ingerujący w biznes sposób.
Wybierając formę opodatkowania można zdecydować się na:
- skalę podatkową,
- podatek liniowy,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
- kartę podatkową.
Jaką formę opodatkowania wybrać?
Formę opodatkowania wybiera się w trakcie wypełniania CEIDG-1. Pole numer 18 jest miejscem, w którym należy umieścić wybrany rodzaj uiszczania opłat.
Skala podatkowa
Skala podatkowa należy do jednej z najczęściej wybieranych form opodatkowania. Polega na opłacaniu dochodu firmy, nie jej przychodów. Oznacza to, że przychód należy pomniejszyć o wszelkie koszty jego uzyskania. Przedsiębiorców, których dochód wynosi mniej niż 85 528 złotych obowiązuje odliczanie podatku w wysokości 17%. W przypadku przekroczenia tej kwoty jest to 14 538 złotych zsumowane z 32% nadwyżką ponad 85 528 złotych. W obu przypadkach należy pamiętać o odliczeniu kwoty zmniejszającej podatek.
Podatek liniowy
Podatek liniowy jest stały i nie zmienia się ze względu na wysokość przychodów. Wynosi on 19% dla każdego, kto wybrał tę formę rozliczania podatków. Jest on najbardziej korzystny dla osób, które posiadają większe, niż mniejsze przychody w firmie.
Zobacz też: Nowy Polski Ład i jego zmiany. Czy to koniec istnienia jednoosobowych działalności gospodarczych?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Podatek ryczałtowy płacony jest od przychodu, a nie jak w podatku liniowym i skali podatkowej od dochodu. Do podstawowych stawek, jakimi przychód w firmie może zostać opodatkowany, zalicza się 3%, 5.5%, 8.5%, 15%, 17%. Jego ostateczna wartość zależy od rodzaju prowadzonej działalności.
Karta podatkowa
Karta podatkowa to sposób rozliczania się, który jest możliwy dla niewielkiego grona przedsiębiorców. Najczęściej są to osoby, zajmujące się:
- prowadzeniem usług rozrywkowych,
- opieką domowa nad dziećmi,
- opieką nad osobami chorymi
Dokładna lista znajduje się w art. 23 ust. 1 ustawy o zryczałtowanych podatku dochodowym. Stawka, podobnie, jak w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jest uzależniona od tego, jaki rodzaj usług się wykonuje. Dotyczy to między innymi wielkości zatrudnienia, miejscowości, w której prowadzona jest działalność, a także rozmiaru firmy.