System wizyjny w przemyśle stosowany jest dosyć powszechnie. W związku z aktualnymi trendami związanymi z wszechobecną automatyzacją, robotyzacją i przetwarzaniem danych stale zyskują one na wartości. Czym są i jak działają systemy wizyjne w automatyce i nie tylko?
Dobieranie systemów wizyjnych w przemyśle
Efektywne przeprowadzenie automatyzacji procesów produkcyjnych wymaga stosowania systemów wizyjnych, To dzięki nim można sprawdzić jakość, obecność elementów czy też wykonać potrzebne pomiary o dużym stopniu dokładności. Aby jednak mogły one w spełnić swoją rolę, to najpierw konieczne jest dokładne sprecyzowanie problemu, który za jego pomocą chcemy rozwiązać. Ta kwestia jest w zasadzie kluczowa, gdyż obecne algorytmy cechują się dużym stopniem złożoności. Dodatkowo trzeba także wiedzieć, że liczna ilość różnorakich czynników ma wpływ na końcowy sukces podejmowanych działań w tym zakresie. A na co konkretnie należy zwracać uwagę? Przede wszystkim istotne są podstawowe parametry, do których zaliczamy wielkość pola widzenia, oczekiwania co do dokładności systemu wizyjnego oraz wpływ warunków danego otoczenia. Aby wszystko przebiegało jak należy trzeba zwracać uwagę nawet na takie niuanse, jak na przykład dostęp maszyny do światła dziennego. Dość uniwersalną zasadą w tym względzie jest więc to, że im większą liczbę konkretnych informacji uda się ustalić i przekazać, tym łatwiejsze będzie dostosowanie systemu do realizowanego procesu. Realizując taką strategię, będzie można osiągnąć pełną efektywność działania.
Systemy wizyjne – zastosowanie
Jednym z najistotniejszych zadań, jakiemu musi sprostać system wizyjny w przemyśle, jest kontrola jakości. W praktyce działa on przy pomocy kamer oraz czujników, które pozwalają na przykład zbadać kształt przedmiotu, czy też sprawdzić zgodność poszczególnych parametrów z pożądanym wzorcem. Co ważne systemy wizyjne mogą też odczytywać nawet tak skomplikowane zapisy, jak kody QR czy też nadruki. Pozwala to zatem na szybkie i efektywne sprawdzenie, czy na danym opakowaniu prawidłowo zostały naniesione najistotniejsze dane, jak data produkcji, data ważności, czy też numer seryjny. Systemy wizyjne mogą również kontrolować prawidłową jakość półproduktów używanych w procesie tworzenia danego wyrobu.
Systemy wizyjne w przemyśle wraz z robotami
W kontekście omawiania roli systemów wizyjnych w przemyśle należy również koniecznie wspomnieć też o ich znakomitej kompatybilności z robotami. Wydaje się zresztą, że jest to swego rodzaju wymóg naszych czasów, gdyż współcześnie na liniach produkcyjnych to właśnie roboty pełnią zasadniczą funkcję. Dzięki zatem prawidłowemu wykorzystaniu systemu możliwe jest przekazanie robotowi wszelkich niezbędnych informacji o kształcie, formie, położeniu czy też orientacji konkretnego przedmiotu. Otrzymując od systemu takie dane robot może najpierw zlokalizować, a następnie przemieścić przedmiot w docelowe miejsce.