Zakup koparko-ładowarki do firmy budowlanej pozwala na przeprowadzenie szeregu nowych prac ziemnych oraz budowlanych. Uniwersalny charakter tej maszyny pozwala wyposażyć ją w sprzęt do robót wykopowych oraz załadowczych, co daje przedsiębiorcom niezwykle szerokie możliwości podejmowania się nowych zleceń. Wybór urządzeń dostępnych na rynku jest bardzo szeroki, dlatego trzeba dobrze przemyśleć, skąd kupić koparko-ładowarkę.
Co charakteryzuje koparko-ładowarki?
Podstawowe zadanie koparko-ładowarki jest dwojakie: ma ona oddzielać grunt od urobku, na przykład wykonując wykopy pod położenie instalacji wodociągowych, a także ładować urobek na pojazdy i przesypywać go na hałdy. Dzięki koparko-ładowarce można wykonywać cały szereg prac ziemnych tylko jednym urządzeniem, co pozwala na redukcję kosztów. Koparko ładowarka sprawdzi się też podczas przeładunków, szczególnie materiałów sypkich.
Koparko-ładowarka – używana czy nowa?
Odpowiednia eksploatacja nowego sprzętu to gwarancja, że będzie on pracował bezawaryjnie przez wiele lat. Ma to wyraźne przełożenie na wydajność pracy oraz niezawodność – na tej podstawie buduje się reputacja firmy budowlanej. Nowe maszyny kosztują jednak znacznie więcej od używanych. Zakup sprzętu z drugiej ręki jest alternatywą dla firm, które dopiero się rozwijają i nie chcą od razu dużo ryzykować. Podczas zakupu używanego sprzętu trzeba zwrócić uwagę na stan pojazdu, co wymaga bardzo dużej wiedzy technicznej. Z racji swojego przeznaczenia, sprzęt ten pracuje pod dużym przeciążeniem. Taka maszyna jak koparko ładowarka JCB, kupiona z drugiej ręki, może służyć jeszcze przez wiele lat. Czasem niezbędne są nie tylko przeglądy techniczne, ale też drobne remonty i naprawy, które ostatecznie zwiększają całkowity koszt inwestycji. Nadal jednak jest to bardzo opłacalne rozwiązanie.
Na co zwrócić uwagę kupując używaną koparko-ładowarkę?
Za sprawną pracę koparko-ładowarki np. https://www.interhandler.pl/budownictwo/produkty/maszyny-nowe/koparko-ladowarki/ odpowiada kilka układów. Kupując używany sprzęt, trzeba sprawdzić ich stan techniczny. Kluczowy jest silnik – jego zużycie określa się na podstawie oględzin oraz ilości przepracowanych motogodzin. Istotne mogą być też komunikaty na desce rozdzielczej oraz informacje o błędach. Praca wysięgników oraz łyżek opiera się na układzie hydraulicznym. Składa się on z pompy, przewodów oraz siłowników. Jakikolwiek wyciek może stanowić poważny sygnał ostrzegawczy. Od sprawności układu hydraulicznego zależy, czy koparko ładowarka będzie wykonywała swoje zadania w odpowiedni sposób. Oprócz tego warto skontrolować układ jezdny i stan podwozia pojazdu.