Każda działalność gospodarcza w Polsce wymaga prowadzenia księgowości. Niemniej jednak wymagania są inne w przypadku poszczególnych typów firm. Jak wygląda księgowość w spółce z o.o.? Czym różni się od tej stosowanej w przypadku działalności jednoosobowej? Czy księgowością w spółce tego typu powinno się zająć biuro rachunkowe?
Zobacz też: System CRM – czym kierować się przy wyborze
Spółka z o.o., czyli pełna księgowość
Spółka z o.o. to o wiele bardziej skomplikowana forma działalności niż firma jednoosobowa, funkcjonująca jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Dlaczego? Otóż w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawo wymaga stosowania pełnej księgowości. Jeśli chodzi o jednoosobową działalność, stosowana jest najczęściej księgowość uproszczona. W rzeczywistości księgowość w działalności jednoosobowej jest bardzo prosta i profesjonalnemu biuru rachunkowemu zajmuje niewiele czasu. Inaczej jest już w przypadku spółki z o.o.
Dlaczego rozbudowana księgowość, czyli tak zwana pełna księgowość, bywa problematyczna? Otóż wymaga ona prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wszelkie transakcje, nawet te najmniejsze muszą być wykazane. Nie można na przykład podejmować pieniędzy z konta firmowego bez odpowiedniego uzasadnienia. Trzeba też wykazywać wszelkie aktywa i pasywa. Kwestii, o których trzeba pamiętać, jest bardzo wiele.
Biuro rachunkowe niezbędne do prowadzenia księgowości
W zasadzie każdy przedsiębiorca korzysta z usług księgowych. To niezbędne, aby uniknąć błędów i być pewnym, że wszystko zostanie przeprowadzone zgodnie z prawem. Nie ma jednak wątpliwości, że w przypadku spółek jest to jeszcze ważniejsze niż w przypadku działalności jednoosobowych. Wynika to z faktu, że księgowość w spółce z o.o. jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. O wiele łatwiej popełnić błąd. Profesjonalne biuro rachunkowe Grodzisk Mazowiecki to zespół fachowców, który zadba o każdy aspekt księgowości – i szerzej – rachunkowości. Można wtedy być całkowicie spokojnym, że kontrola nie wykaże żadnych nieprawidłowości związanych z prowadzeniem ksiąg rachunkowych.